Martti Kuusela, 62, korvaa Skotlantiin lähteneen Mika-Matti Paatelaisen TPS:n jalkapallojoukkueen päävalmentajana. Kuuselan sopimus on suoraan kaksivuotinen ilman mitään optioehtoja.
- Kuusela oli meille ainoa vaihtoehto Paatelaisen seuraajaksi. Keskeinen asia oli hänen kansainvälinen kokemuksensa. Viime torstaina alkaneissa neuvotteluissa pääsimme nopeasti yhteisymmärrykseen, selvitti FC TPS Turku Oy:n toimitusjohtaja Petri Jakonen.
- Lähdin aikoinaan maailmalle hakemaan oppia ja kansainvälistä kokemusta. Nyt TPS tarjosi sellaiset puitteet, joissa saatuja oppeja on hyvä lähteä toteuttamaan, Kuusela kertoo.
Niin TPS:n kuin Kuuselankin tavoitteet ovat kansainvälisillä kentillä, mutta sinne päästäkseen on myös menestyttävä kotimaan liigassa.
- Ensi kauden liigasta tulee taatusti kovatasoinen, mutta tavoitteemme on haastaa niin Tampere kuin muutkin joukkueet. Kakkonen sarjassa ei ole voittaja, vaan paras häviäjä, Kuusela heittää haasteena.
Tulevaa joukkuettaan Kuusela ei juuri tunne, joten mahdollisten vahvistuksien hankkimisesta on vielä liian aikaista puhua. Hänellä on erinomaiset kansainväliset suhteet, ja kovatasoisia pelaajia on hänen mukaansa mahdollisuus saada Turkuun.
TPS:n omille kasvateille Kuusela haluaa jättää tilaa todeten, että nuorien pelaajien kehittäminen on aina ollut hänelle tärkeää.
- Tuleva pelitapamme on kiinni pelaajamateriaalista. Takaan kuitenkin sen, että vauhtia tulee riittämään, lupasi Kuusela, joka veti jo tiistaina ensimmäiset harjoituksensa Turussa. Hän uhosi, että niissä tullaan menemään kovaa.
(MTV3-STT)