Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Syvissä talousvaikeuksissa paininut TPS selätti haasteet ja ponnisti yllättävään sensaatioon – "Olemme olleet todella pohjilla"

7:12Sunnuntai 26.10. klo 22:25TPS kaatoi nousukarsinnoissa KTP:n yhteismaalein 6–2 ja nousi Veikkausliigaan.
Julkaistu 28.10.2025 17:31
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

@RikuHellanto
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

@eetuikola

Veikkausliigaan nousseen TPS:n urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläinen kertoo MTV Urheilulle, kuinka perinteikäs turkulaisseura on noussut talousvaikeuksien keskeltä takaisin Veikkausliigaan.

TPS jysäytti viime viikolla komean yllätyksen, kun se voitti Veikkausliigan nousukarsinnoissa KTP:n yhteismaalein 6–2. Voiton myötä joukkue nousi takaisin Veikkausliigaan viiden Ykkösliigassa (ja ent. Ykkösessä) vietetyn vuoden jälkeen.

Nousu oli monella tapaa iso juttu koko TPS-yhteisölle. Viime vuodet TPS on paininut taloushaasteiden kanssa, mutta vastoin monien odotuksia, joukkue pelaa ensi kaudella Suomen korkeimmalla sarjatasolla.

Kun urheilutoimenjohtaja Kasper Hämäläinen saapui tehtäväänsä viime vuoden syyskuussa, oli TPS:n tilanne kaikkea muuta kuin vakaa. Kausi jäi TPS:n osalta vaisuksi ja joukkue oli lopulta neljäs. 

Hämäläinen myöntää, että viime kausi oli TPS:n osalta vielä sumuista aikaa. Petro Punna aloitti seuran toimitusjohtajana viime vuoden syyskuussa, mutta irtisanoutui tehtävistään vain kuukauden päästä koeaikansa puitteissa, koska työ ei vastannutkaan hänen odotuksiaan.

Lue myös: Joukkopako: Nämä tähdet jättävät Veikkausliiga-putoajan – nyt puhuu kritisoitu KTP-pomo

Saman vuoden lokakuussa Turun Sanomat uutisoi, että pelaajien palkkoja on maksettu myöhässä.

– Kun silloin syyskuussa lähti liikkeelle, niin olihan se melkoinen paikka. Siinä oli paljon tapahtunut loppukesästä, ja syksyllä alkoi sitten vyöryä niitä ongelmia, joita oli pitkin vuosia koitettu vuosia saada hoidettua. Ne tulivat viime vuonna ylitsepääsemättömiksi ja pamahtivat päin kasvoja, Hämäläinen kertoo MTV Urheilulle.

Myrskylaineet saivat jatkoa tammikuussa, kun, TPS ilmoitti purkaneensa päävalmentajana toimineen Miika Nuutisen sopimuksen taloudellisista syistä, mikä hankaloitti osaltaan TPS:n valmistautumista kauteen.

Urheilupomo Hämäläinen ei omien sanojensa mukaan osannut lainkaan olettaa etukäteen, mitä kausi 2025 tulisikaan tuomaan eteensä.

– Talouden tasapainottaminen oli se meidän tavoitteemme tälle vuodelle ja siinä olemme onnistuneet pikkuhiljaa. Eihän se hetkessä tapahdu, mutta olemme menneet sen kanssa oikeaan suuntaan. Urheilullisesti asiat ovat puolestaan menneet paremmin, kuin osasin ainakaan itse odottaa, Hämäläinen myöntää.

– Paljon on tapahtunut kuluneen vuoden aikana. Olemme olleet todella pohjilla, ja nyt me iloitsemme taas. Tämä on urheilussa jännä, että tätä pystyy tekemään vain täällä.

Lue myös: Lisäajan oma maali ratkaisi – KuPS nappasi ison voiton dramaattisella tavalla

Yksi TPS:n taloudellista tilannetta auttaneista hetkistä nähtiin elokuussa, kun TPS myi tähtipelaajansa Tuomas Pippolan Norjaan kuusinumeroisella siirtokorvauksella.

– Pippolan myynnit sun muut ovat tuoneet sitä tarvittavaa rahaa, mitä me tarvitsemme, että organisaatiomme toimii. Senkin puolesta se oli hyvä ratkaisu. Hän halusi itsekin päästä eteenpäin ja sehän on seuran kannalta hieno juttu, että me pystymme antamaan näille pelaajille mahdollisuuksia kehittyä täällä ja päästää jopa ulkomaalle asti, Hämäläinen kertoo.

Pippolasta saadut rahat Hämäläinen ja seurajohto käyttivät viisaasti tuomalla muun muassa siirtomarkkinoilta tarvittavaa leveyttä TPS:n miehistöön. Elokuussa mustavalkopaitoihin liittyivät Elmer Vauhkonen, Seynabou Benga, Marius Könkkölä ja Aly Coulibaly.

– Saimme vähän lisää leveyttä ja sellaisia profiileja, jotka sopivat meidän pelisysteemiimme. Niitä alkoi sitten pikkuhiljaa löytymään, vaikka yhdessä vaiheessa pelkäsin, ettei niitä ole. Kesän aikana sitten alkoi joukkue rakentumaan ja se on mennyt kyllä ihan hyvin, Hämäläinen sanoo.

Hämäläinen myöntää, että seuran tarkoituksena oli rakentaa vakaata tulevaisuutta rauhassa, mutta taloustilanne ja urheilullinen tulostaso ovat elpyneet odotettua nopeammin.

– Mehän olemme tässä hieman etuajassa, kun mietimme ennen kautta, että missä meidän pitää olla vuonna silloin ja silloin. Tämä on mennyt nopeammin kuin mitä olemme odottaneet. 

Nousu Veikkausliigaan tuo perinteikkäälle turkulaisseuralle kiistatta uusia taloudellisia mahdollisuuksia. Otteluohjelmaan palaavat FC Interiä vastaan pelattavat Turun paikallisottelut, jotka varmasti saavat turkulaisen jalkapallokansan liikkeelle.

Lue myös: Veikkausliigaan nousseelta TPS:ltä kova valmentajaratkaisu

Uuden sarjatason myötä kulutkin tulevat kuitenkin vääjäämättä kasvamaan, joten Hämäläisellä ja muulla seurajohdolla onkin edessä nyt tärkeä mietinnän paikka.

– Se onkin nyt sitten se seuraava kysymys. Mitäs me nyt sitten tehdään? (naurua) 

– Tiedostimme, että jos nousu tulee, meillä on mahdollisuus tehdä semmoinen suunnitelma, semmoinen järkevä suunnitelma siihen, että mitä se voisi olla. Realistinen suunnitelma myös, Hämäläinen pohjustaa.

– Meidän pitäisi varmaan lähiviikkona käydä läpi, että mitkä ovat ne meidän tavoitteemme, ja mitä me voimme lyödä ensi kauteen, kun pelaamme Veikkausliigaa. Ne asiat mietitään läpi tässä ihan lähipäivinä ja lähiviikkoina, että mikä mahtaisi olla se yhteinen tavoite, Hämäläinen sanoo.

Tällä kaudella TPS:ää luotsannut Ivan Piñol jatkaa MTV Urheilun tietojen mukaan päävalmentajana myös ensi kaudella. Hämäläinen myöntää jatkoneuvottelujen olevan hyvällä mallilla.

– Joo, no. Se on hyvin lähellä tällä hetkellä, juu. Tiedotamme siitä kyllä sitten varmastikin lähipäivinä, jos on jotain tiedotettavaa, Hämäläinen myöntää.

Lisää aiheesta:

Joukkopako: Nämä tähdet jättävät Veikkausliiga-putoajan – nyt puhuu kritisoitu KTP-pomoMiten Doug Shedden saatiin Vaasan Sportiin? Pomo sivaltaa: "Moni seura on toitottanut"Nyt puhuu seurapomo – Veikkausliigasta pudonnut FC Lahti tekemässä historiallisen nimityksenVeikkausliigan floppiseura etsii nyt uutta päävalmentajaa – urheilupomolta tuimaa tekstiä: "Todella monella on peiliin katsomisen paikka"Liigatähti hylkäsi mestariseuran ja ulkomaiden houkuttelut – näin Ilves onnistui vuoden kovimmassa kaappauksessa: "Tässä on meillä kaikki"HIFK-pomo avasi seuran taloustilannetta MTV Urheilulle – kumosi hurjan väitteen: “Toivottavasti tällaisia huhuja ei ole liikkeellä”
VeikkausliigaTPSJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • Eilen19:56
    KuPS

    Lisäajan oma maali ratkaisi – KuPS nappasi ison voiton dramaattisella tavalla

  • Eilen15:27
    KTP

    Joukkopako: Nämä tähdet jättävät Veikkausliiga-putoajan – nyt puhuu kritisoitu KTP-pomo

  • Eilen12:35
    Jalkapallo

    Veikkausliigaan noussut TPS: Kova valmentajaratkaisu

  • 26.10.19:07
    HJK

    HJK:n surkea putki sai jatkoa – Inter sarjakärkeen

  • 26.10.16:06
    TPS

    Se on siinä: KTP murskalukemin ulos sarjasta – TPS nousee sensaatiomaisesti Veikkausliigaan