MTV3:n Maajussille morsian -ohjelman viides tuotantokausi starttaa keväällä ja tiistai-iltana ohjelmasta nähtiin koostejakso. Kuka on kaikkien aikojen maajussi? Äänestä!
Maajussille morsian -ohjelmassa on nähty useita mieleenpainuvia maajusseja ympäri Suomen. Neljän tuotantokauden aikana maajussien erilaiset persoonat ja elintyylit ovat herättäneet mielenkiintoa ja maajusseille on lähetetty tuhansia kirjeitä. Kuka maajusseista on ollut se kaikkein ihanin? Kenen jutut ovat naurattaneet tai nolostuttaneet eniten? MTV3.fin Viihdeuutisten lukijat voivat nyt äänestää kaikkien aikojen maajussia.
Alla lueteltujen ehdokkaiden lisäksi äänestyksessä voi mainita myös oman maajussi-suosikin. Muista perustella vastauksesi. Äänestämään pääsee tästä.
Harri " Sika-Harri" Ojala
Etelä-Pohjanmaan Ikkelänjärvellä asusteleva Harri Ojala hoitaa sikalaa ja sai ohjelmassa (2006) tämän myötä lempinimen "Sika-Harri". Huumorintajuinen ja poikamainen Harri onnistui löytämään ohjelman kautta uuden rakkauden ja ensimmäisen kauden finaalissa mies polvistui Susanna Varosen eteen. Harrille ja Susannalle syntyi lapsi keväällä 2008 ja pari meni naimisiin kesällä 2009.
Jussi "Hunaja-Jussi" Rossi
Sulavasanaisena savolaisena ensimmäisellä kaudella tutuksi tullut Jussi Rossi herätti kummastusta komentelemalla naisia. Omaperäisellä huumorintajullaan mehiläistarhaaja herätti myös ihastusta. Morsianta ei miehen matkaan sarjasta tarttunut, mutta julkisuutta sitäkin enemmän. Elokuussa 2008 Jussi karautti kihloihin, mutta tiistai-illan Maajussille morsian -koostejaksossa paljastui miehen viettävän jälleen sinkkuelämää.
Seppo Korpi
Maajussille morsian -ohjelman toiselta tuotantokaudella (2007) tutuksi tullut jalasjärveläinen Seppo Korpi, 22, hoitaa lypsykarjatilan arkea. Rempseän isännän lehmät ovat useaan otteeseen palkittu hyvästä maidontuotannosta. Nykyään Sepon rinnalla on naapuripitäjän tyttö Aliina. Jalasjärveläinen maajussi ja Ilmajoelta kotoisin oleva Aliina ovat pitäneet yhtä jo vuoden verran.
Teija Särkelä
42-vuotias Teija Särkelä nähtiin myös toisella tuotantokaudella. Teija toimii hevosyrittäjänä Virpiniemessä. 11-vuotiaan tyttären äiti teki unelmastaan totta ostaessaan 40 hevosen tallin omakseen. Räväkkä hevostilallinen ei löytänyt omaa kultaa ohjelman kautta, vaan rakkaus käveli vastaan vuonna 2008.
Ari "Ape" Hakkarainen
Vuoden 2008 Maajussille morsian -ohjelmasta tuttu juankoskelainen sikafarmari Ari "Ape" Hakkarainen ihastui ohjelmassa räväkkään Riinaan ja tunteet leimusivat puolin ja toisin. Liekki kaksikon välillä hiipui lopulta yhtä nopeasti kuin roihahtikin. Nykyään mies on jo toista vuotta onnellisesti avoliitossa sydämen valittunsa kanssa ja opettelee yhteiselon niksejä.
Jussi Jukkola
Kolmannella tuotantokaudella nähtiin myös käistään kypsempi isännänalku Jussi Jukkola, 19.Jussi on nähnyt maaseutualaa ympäri Eurooppaa. Maaseutuyrittäjänä toimiva mies sai ennätyksellisen kirjesaaliin, kun lukuisat neitokaiset lähettivät nuorukaiselle oman lemmenviestinsä. Yhteensä kirjeitä tuli 201.
Tea Hottinen
35-vuotias Tea Hottinen lähti etsimään elämäänsä uutta isäntää Maikkarin suositun ohjelman neljännellä kaudella vuonna 2010. Lukuisten kirjeiden parista nainen valitsi jatkoon Arton ja Jukan, joiden kanssa romanssitoiveita heräteltiin henkiin yhteisellä farmiviikolla. Lopulta orastavat suhteet sekä Artoon että Jukkaan lopahtivat. Ohjelman kuvaamisen jälkeen Tealla oli tyhjä olo ja usko miessukupolveen oli mennyt. Uusi rakkaus tuli kuitenkin elämään aivan yllättäen.
– Olin ravintolassa kotiseudullani ja siellä tämä mies sitten oli. Olemme tässä kevään aikana nyt tutustuneet hiljalleen ja minä olen ainakin aivan rakastunut, Tea kertoi MTV3.fin Viihdeuutisille huhtikuussa 2010.
Juha Sibenberg
Neljännellä kaudella nähtiin mäntyharjulainen maanviljelijä Juha Sibenberg. Ohjelman lopussa Juha kosi ohjelman kautta löytämäänsä Piaa. Pia muutti ohjelman teon jälkeen Mäntyharjulle Juhan tilalle ja häitä vietettiin elokuussa 2010.
Äänestä kaikkien aikojen maajussia!
(MTV3)