Kriisiseura Seagullsin takaraja tänään – "Meillä jumittaa ihan kaikki tämän kanssa"

Helsinki Seagulls juhli mestaruutta Kauhajoella toukokuun alussa.
Helsinki Seagulls juhli mestaruutta Kauhajoella toukokuun alussa.Pasi Suokko / Apollo Photo / All Over Press
Julkaistu 30.06.2025 11:53
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Helsinki Seagulls ilmoittaa tänään Korisliigalle pelaako se tulevalla kaudella pääsarjassa, miesten Korisliigan kilpailujohtaja Tom Westerholm kertoo MTV Urheilulle. 

Toukokuussa Suomen mestaruutta juhlinut Seagulls sai kesäkuun alussa lisenssin Korisliigaan, vaikka sen omistajat Janne ja Sinikka Kulvik olivat ilmoittaneet aiemmin jättävänsä seuran

Sittemmin seuraan on etsitty uusia omistajia. Seagullsin toimitusjohtaja Milla Valjus on kertonut, että uusi omistaja yritetään löytää juhannukseen mennessä. Kriisiseuran suunnalta ei ole kuulunut uutisia.  

Korisliigan viime kauden otteluohjelma julkaistiin 5. heinäkuuta 2024. Päätöksellä siitä, pelaako Seagulls sarjassa myös tulevana syksynä, alkaa siis olla kiire. 

– Tänään he ovat luvanneet ilmoittaa, mikä heidän päätöksensä sitten on suuntaan tai toiseen, Korisliigan kilpailujohtaja Tom Westerholm vahvistaa MTV Urheilulle.

Lue myös: Tylyä kertomaa: Seurat yksimielisesti pettyneitä Korisliigan tilaan – liitto vastaa kritiikkiin

Westerholmin mukaan takarajasta on päätetty yhdessä Seagullsin ja muiden seurojen kanssa.

Viivästys miesten Korisliigan otteluohjelman suunnittelussa on aiheuttanut ikävän ketjureaktion. 

– Meillä jumittaa ihan kaikki tämän kanssa, Westerholm toteaa. 

– Tällä asialla on vaikutusta myös muiden sarjojen pelaamiseen. Esimerkiksi naisten Korisliigan yhdeksästä joukkueesta kuusi pelaa samassa hallissa miesten Korisliigan joukkueen kanssa. Pelkästään näiden kahden liigan pelipäivien yhteensovittaminen, kun osa pelipäivistä menee päällekkäin, on oma haasteensa.

Westerholm toivoo, että miesten Korisliigan otteluohjelma saataisiin julki ensi viikolla. Tämän jälkeen muiden sarjojen aikataulut lyötäisiin lukkoon normaalissa aikataulussa, elokuun alkupuolella. 

Westerholm ei halua ennustaa sitä, mitä Seagulls lopulta ilmoittaa. Jos se ottaa sarjapaikan vastaan, ensi kauden läpiviennissä edetään olemassa olevilla päätöksillä.  

Jos Seagulls vetäytyy, Koripalloliiton liittohallituksen on istuttava alas ja päätettävä muun muassa siitä täydennetäänkö vapaaksi jäänyt paikka toisella seuralla vai pelataanko ensi kausi 11 joukkueella.

2:29imgMTV Urheilun kesäkuun alussa tekemä kysely paljasti seurojen laajan tyytymättömyyden Korisliigan tilaa kohtaan.

Tuoreimmat aiheesta

Korisliiga