Meri-Tuuli Lindström hurmaa ihanilla ruusu-rahkapullilla. Katso resepti!
- Pullataikina:
- 5 dl maitoa
- 1 pala tuorehiivaa
- 2 tl suolaa
- 2 dl sokeria
- 15-16 dl vehnäjauhoja
- 200 g margariinia tai voita sulatettuna
- 2 tl kardemummaa
- Täyte:
- 400 g rahkaa
- 1 kananmuna
- 3-4 rkl sokeria
- 1 rkl ruusuvettä
- ripaus punaista karamelliväriä
- kananmuna voiteluun
Valmista pullataikina: Lämmitä maito kädenlämpöiseksi ja murenna siihen hiiva. Sekoita maidon ja hiivan joukkoon sokeri, suola sekä kardemumma.
Lisää vielä maitoseokseen puolet vehnäjauhoista. Sekoita taikina paksuksi velliksi. Lisää loput vehnäjauhot vähän kerrallaan, että pääset vaivaamaan taikinaa käsin.
Lisää sulatettu rasva ja vaivaa taikinaa. Lisää tarvittaessa vehnäjauhoja. Kun olet vaivannut tarpeeksi, taikinasta tulee samettinen, kimmoisa ja se irtoaa kulhon reunoista nätiksi palloksi. Peitä taikina liinalla ja anna kohota noin tunnin.
Kumoa kohonnut taikina työpöydälle ja jaa se kahteen osaan. Pyöritä pitkiksi tangoiksi ja jaa ne edelleen noin tusinaan. Pyöritä taikinasta pullia ja nostata liinan alla vielä ainakin 30 minuuttia.
Valmista sillä välin täyte. Sekoita ruusuvesi ja ripaus karamelliväriä. Lisää sokeri ja sekoita. Lisää vielä rahka sekä kananmuna. Tarkista makeus ja väri.
