Kun koronaministerityöryhmä ilmoitti koululaisten koronatestien hankinnasta ja toimeksianto annettiin Huoltovarmuuskeskukselle, ajatus oli kotitestata koululaiset kahdesti viikossa. Nyt THL ohjeistaa, että vain oireiset testattaisiin.
Hallituksen koronaministerityöryhmä ilmoitti 7. tammikuuta, että perusasteen ja toisen asteen oppilaille tarjottaisiin koronatestit kahdesti viikossa.
Ajatuksena oli, että suositeltaisiin oppilaiden testaamista kahdesti viikossa, paitsi, jos opetusryhmässä todettaisiin useita tartuntoja, jolloin testausta voitaisiin lisätä tartuntataudeista vastaavan lääkärin päätöksellä kolmesta viiteen kertaan viikossa.
Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) ja työ- ja elinkeinoministeriö (TEM) antoivat toimeksiannon Huoltovarmuuskeskukselle testien hankinnasta.
Huoltovarmuuskeskus tiedotti viime viikolla, että koronatestien jakelu kunnille aloitetaan ja THL julkaisi perjantaina ohjeen koululaisille, opiskelijoille sekä koulujen ja oppilaitosten henkilökunnalle.
