Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koskettava jälleennäkeminen: Sotaveteraani tapasi lapsensa ensimmäistä kertaa yli 40 vuoteen

Sosiaalinen media auttoi sotaveteraania löytämään 40 vuotta kadoksissa olleet lapsensa.
Sosiaalinen media auttoi sotaveteraania löytämään 40 vuotta kadoksissa olleet lapsensa. colourbox.com
Julkaistu 14.12.2015 10:31
Toimittajan kuva

Laura Matilainen

laura.matilainen@mtv.fi

Yhdysvaltalainen veteraani etsi kahta lastaan lähes puoli vuosikymmentä. Nyt piinaava etsintä on viimeinen ohi.

Sotaveteraani Allen Thomas eli epätietoisuudessa monen vuosikymmenten ajan. Mies oli nimittäin etsinyt lapsiaan siitä saakka, kun hänen täytyi jättää heidät äidilleen Etelä-Koreaan yli 40 vuotta sitten.

Monen epäonnisen etsintävuoden jälkeen Thomas päätti lopulta kääntyä sosiaalisen median puoleen, ja julkaisi Facebookissa valokuvia ja asiakirjoja etsintöjen laajentamiseksi. 

Ihmiset lähtivät nopeasti mukaan etsintöihin, ja pian avunpyyntöä oli jaettu jo yli miljoona kertaa. Hän sai lisäksi paljon kannustusta ja rohkaisevia sanoja eri puolilta maailmaa. Pian uutiskanava ABC Newsin Etelä-Korean uutistoimisto tarjoutui apuun yhdessä sukututkija Pamela Slatonin kanssa. Tiivis etsintä tuotti tuloksia, ja jo muutaman kuukauden jälkeen Thomas tapasi lapsensa ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin.

Nuori pariskunta valintojen äärellä 

Thomas sai lapsensa yllättävän nuorena, mutta onnea ei kestänyt kovin pitkään. 

Vuonna 1966 vasta 19-vuotias Thomas työskenteli armeijan helikopteriosastolla kersanttina, jossa hän tapasi aliupseerina työskennelleen tulevan vaimonsa Connien. 

Pian tuore pariskunta huomasikin odottavansa kaksosia, jotka nimettiin myöhemmin Jamesiksi ja Sandraksi. Noin vuotta myöhemmin lasten syntymän jälkeen nuoret vanhemmat avioituivat, ja suunnittelivat yhteistä tulevaisuutta perhe-elämän parissa. 

Vuonna 1969 Thomasin komento Koreassa kuitenkin päättyi, ja hän joutui palaamaan Yhdysvaltoihin. Passiongelmien vuoksi perhe ei voinut seurata Thomasia uuteen maahan, vaan äiti ja lapset joutuivat jäämään Koreaan.

Ei enää sanaakaan vaimosta tai lapsista 

Thomas kaipasi perhettään niin paljon, että ilmoittautui jopa  vapaaehtoiseksi vaaralliselle komennukselle Vietnamiin.

Tällä tavoin hän ajatteli pääsevänsä edes hieman lähemmäs perhettään. Thomas saikin viettää kuukauden loman perheensä kanssa, mutta aika oli jo tehnyt tehtävänsä. Vuoden erossa olon jälkeen välit vaimon kanssa olivat kiristyneet.

Thomas kertoo muistavansa ikuisesti hetken, jolloin hän jätti hyvästit palatessaan takaisin Vietnamiin. Hänellä ei kuitenkaan ollut aavistustakaan, että tämä hetki tulisi olemaan viimeinen kerta, kun hän näkisi lapsensa lähes puoleen vuosisataan.

vanha kuvaKuvakaappaus ABC News: Vanhat valokuvat olivat Thoamsin ainoa muisto lapsistaan.ABC News

Vain muutamaa vuotta myöhemmin Connien ja Thomasin avioero astui voimaan. Thomas sai pian entiseltä vaimoltaan kirjeen, jossa hän kertoi antavansa lapset adoptioon, ellei Thomas tulisi hakemaan heitä luokseen.

Isä ei kuitenkaan voinut ottaa lapsia luokseen. Tämän vaikean päätöksen jälkeen Thomas ei enää kuullut lapsista eikä entisestä vaimosta sanaakaan.

Ulkoministeriö ja uutiskanava apuun etsintöihin 

Vuosia  myöhemmin Thomas päätti etsiä kaksosensa ja otti yhteyttä ulkoministeriöön selvittääkseen lastensa olinpaikan. Ulkoministeriö vahvisti, että lapset oli adoptoitu vuonna 1976 Yhdysvaltoihin. Thomas oli kuitenkin kahden maan lakien välissä. Lapset oli adoptoitu Koreasta, mutta nyt heihin pätivät Yhdysvaltojen lait.

Koska ministeriö ei voinut auttaa, hän päätti pyytää apua sosiaalisen median kautta. Thomasin koskettava tarina levisi nopeasti ympäri maailmaa, ja pian jo uutiskanavakin tarjoutui apuun. He ryhtyivät selvittämään lasten olinpaikkaa todenteolla yhdessä sukutukijan kanssa. 

Vain muutaman kuukauden etsintöjen aloituksen jälkeen lasten olinpaikat selvisivät, ja isä ja kaksoset kohtasivat yli 40 vuoden tauon jälkeen. Koskettava kohtaaminen sai sekä isän että lapset kyyneliin.

Lisää aiheesta:

Lastenhoitaja kidnappasi Melanien vauvana – tytär löysi vanhempansa yli 50 vuoden jälkeenNainen väitti olevansa raskaana ja huijasi adoptiota toivovia pariskuntia julmalla tavalla – "Hänen elämänsä on surullista"Toisessa maailmansodassa rakastunut pari kohtasi toisensa 75 vuoden erossaolon jälkeen: "Olen aina rakastanut sinua"Nyt aukeavat kyynelkanavat: Lapsi ja äiti kohtasivat 82 vuoden eron jälkeen – "on niin upeaa olla yhdessä"Eroon joutuneet kaverukset adoptoitiin samaan maahan – jälleennäkeminen ei voisi olla riemukkaampi!Vanhempien painajainen: Vieras nainen vei lapsen – joutuvat maksamaan elatusapua
PerheSosiaalinen mediaSeksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Perhe
  • to09:41
    Syntyvyys

    Suomen syntyvyydessä yllätyskäänne: "Silti kolmanneksi matalin 250 vuoden aikana"

  • ke16:49
    Henkirikokset

    Uutta tietoa: Vauvanmurhasta epäilty nuori nainen ulosotossa

  • ke00:45
    Syntyvyys

    Yhä harvempi haluaa lisää lapsia – jaksaminen huolettaa vanhempia

  • ti16:09
    Henkirikokset

    Vauvansa murhasta epäilty äiti vangittiin – tältä hän näytti

  • 19.10.13:36
    Sarjamurhaajat

    Hirviö vai uhri? Lucy tuomittiin seitsemän vauvan murhasta – nyt esiin nousivat mittavat todisteet, ettei rikosta tapahtunutkaan