Koko päiväksi Olavinlinnaan
Museovirasto kertoo, miten turisti saa Olavinlinnasta saa kaiken irti.
Olavinlinnassa voi osallistua suomenkieliseen opastettuun kierrokseen ympäri vuoden. Myös linnan Museokauppa on auki ympärivuotisesti. Talvisin Olavinlinnassa toimii tilausravintola, kesäisin kesäkahvila.
− Linnassa voi viettää vaikka koko päivän osallistumalla opastetuille kierroksille ja nauttimalla lounaan Linnantuvan holvien suojassa. Linnaan kannattaa tulla talvella, jolloin Oopperajuhlien vaatimat rakenteet ovat poissa ja linnan pääsee näkemään linnana, Anne Parikka Museovirastosta vinkkaa.
Turvallisuussyistä johtuen turistien on liikuttava Olavinlinnassa oppaiden johdolla. Oppaan avulla myös linnan historia aukeaa paremmin. Näin vierailija oppii ymmärtämään Olavinlinnan merkityksen Savonlinnan seudulle ja laajemmin koko Itämeren alueella.
− Kesäisin joudumme pitämään Oopperajuhlien käyttöön varatut tilat suljettuina muulta yleisöltä. Nykyisin tosin tarjolla on niin sanottuja backstage-kierroksia, joilla tutustutaan Oopperajuhlien historiaan ja päästään kurkistamaan kulissien taakse.
Osa suomalaista kulttuuriperintöä
Olavinlinnan historiallisen merkityksen ymmärtäminen voi joskus olla vaikeaa, kuten myös sen, että linna on rakennettu vaikeasti saavutettavaksi.
− Linnahan oli puolustuslinna, jonka ruotsalaiset rakensivat tietoisesti rajan väärälle puolelle. Olavinlinnan alkuperäinen tarkoitus oli pitää muut ihmiset pois linnasta. Sodan linnasta on tullut rauhan ajan turistinähtävyys, Parikka sanoo.
On mahdollista, että jonain päivänä Olavinlinnan kunnon vuoksi tulee eteen tilanne, jossa Museovirasto joutuu miettimään, kestävätkö linnan rakenteet opastusten ja tapahtumien aiheuttaman kulumisen.
− Toivottavasti meidän ei tarvitse koskaan ryhtyä rajoittamaan linnan käyttöä. Mutta on muistettava, että Olavinlinna on osa suomalaista kulttuuriperintöä, jota Museoviraston tulee suojella ja vaalia. Kulttuuriperintö on arkea, mutta me täällä Museovirastossa teemme siitä juhlaa huolehtimalla kulttuuriperinnöstämme hyvin.
Studio55/Jenni Kokkonen
Uusimmat
-
09:03
Mara huolissaan ulkomaisen työvoiman tulorajoista, Riikka Purralta suora vastaus: "Tulorajan tarkoituksena on rajoittaa maahantuloa"
-
08:38
OP:n maksuissa on häiriöitä – palkat ja eläkkeet myöhässä
-
08:35
Tutkimus löysi helpotuksen ikääntymisestä johtuvaan muistin heikkenemiseen: "Yksinkertainen ja edullinen keino"
-
08:30
Moottoriurheilutähti Lindsay, 26, ei sulattanut neuvoa bikinikuvien julkaisusta: "Voin olla kova kuljettaja, vaikka minulla on tekokynnet"
-
08:18
Inflaatio hidastui toukokuussa – ruoka kallistui eniten
-
07:54
Florida Panthersin yllättämä NHL-seura palkkasi uuden seurapomon
-
07:21
Sauli Niinistö matkaa Brasiliaan ja tapaa maan presidentin
-
07:01
Suomen tuntematon urheilusuuruus palaa maajoukkuepaitaan – "Jäämies" noussut lajilegendaksi maailmalla
-
06:57
Venäjä jatkoi ilmaiskuja Kiovaan, kolmen ihmisen kerrotaan kuolleen – MTV seuraa sotaa
-
06:55
Ismo Alangon bändikaverit tekivät aikoinaan Zen Cafén jäsenille festarikepposen: "Siitä tuli kallis lasku"
-
06:45
Millaiset tekijät vaikuttavat koiran luonteeseen? Rotu ei määritä kaikkea
-
06:39
Sevilla palasi taas Eurooppa-liigan valtiaaksi – pettynyt Jose Mourinho kohahdutti tempullaan
-
06:30
Hyundai-pomolta maukas viesti Teemu Suniselle? "Tärkeä osa tiimiämme nyt ja tulevaisuudessa"
-
06:08
Asiantuntija ei usko puheisiin "Putinin kokin" vallankaappausaikeista: "Hän ei ole sotapäällikkö"
-
06:01
SM-liigan sensaatiomestari turmion tiellä: Johtoporras pakenee ja pelaajat välttelevät – Sihvonen: "Ei kenenkään käsissä"
-
06:00
Kesän leväennuste: Lämmin ja tyyni sää voi kasvattaa sinileväkukinnat voimakkaiksi
-
05:44
Ravintola-ala: Valtaosa ulkomaisista työntekijöistä tienaa alle 1 600 euroa – tässä syy
-
05:34
Yksityisen sosiaalipalvelualan lakko laajenee tänään
-
05:33
Kolmevuotias lapsi rimpuili rattaissa, äiti läimi avokämmenellä, kiroili ja karjui – sivullinen soitti hätäkeskukseen
-
05:20
Edustajainhuone hyväksyi Yhdysvaltain velkakaton nostamista koskevan sopimuksen
-
Lataa lisää