Kipu varoittaa hellittämään
Kysyimme, onko kipu aina paha asia. Yli puolet vastaajista oli sitä mieltä, ettei näin ole, sillä toisinaan kivusta on hyötyä.
– Kipu varoitaa vaarasta, pahemmasta vammasta, totesi nimimerkki juoksija.
– Minulle kipu on merkki siitä, että jotain on pielessä. Jos olen ilman lääkettä, tiedän kuinka paljon pystyn kättäni liikuttamaan etten vahingoita sairastunutta kohtaa enempää. Lääkettä käyttäessäni en tunne kipua ja vanhinkoa tapahtuu lisää ja seuraavan kerran kipu ilman lääkitystä on kovempaa! kertoi nimimerkki päxxä47.
– Ei kivusta voi nauttia! Lääkäri Heikkilä sanoo, että kipu on korvien välissä. Olen lonkka- nivelrikko potilas ja leikkaus lopetti sietämättömät kivut. Ei siinä lääkärin manipulaatio auta, kirjoitti nimimerkki emilia.
– On hyvä että on kipuja, koska silloin tietää, että jossain mättää. Jouduin äskettäin yli viikoksi sairaalaan, kun ei kipu ollut varoittamassa verenmyrkytyksestä, kertoi nimimerkki annie.
– Kipuhan voi olla varoitus jostakin ja se voi viestittää, että hellitä hyvä ihminen, totesi nimimerkki rilla.
Uusimmat
-
11:05
Prinsessa Catherine poseeraa lapsiensa kanssa suloisessa yhteiskuvassa – someseuraajien huomio kiinnittyi prinsessa Charlotteen
-
11:03
Fintraffic varoittaa autoilijoita: Kaikki junaliikenne ei ole pysähdyksissä – MTV seuraa junalakkoa
-
10:59
Spekulaatiot leviävät: Vierailiko vale-Putin Ukrainassa? Vertaile videolta
-
10:58
Jari-Matti Latvalalta kutkuttava arvio tulevan MM-rallin asetelmista – korosti Kalle Rovanperän kypsää ajamista: "Kunhan voittaa mestaruuden"
-
10:52
Hatkat ottanut nuori: "Olin riippuvainen niistä kundeista, keillä oli kämppä ja ehkä jotain safkaa" – on harmillisen epäselvää, kenellä on vastuu karkulaisista
-
10:19
Kevätpäiväntasaus heittää hyvästit talvelle – päivä ja yö yhtä pitkiä koko maapallolla
-
10:17
SM-liiga-seura julkisti ensi kauden päävalmentajansa – "Päätöstä harkittiin pitkään"
-
10:00
Puutiaisaivotulehduksen tapausmäärät laskivat hieman – "Tätä selittää useampikin seikka"
-
09:50
5-vuotiaan lapsensa tapon yrityksestä syytetty äiti istui aulassa kasvot seinään päin – oikeudenkäynti päätettiin salata
-
09:40
Patrik Laine heitettiin täysin uuteen paikkaan NHL:ssä: "Olen superinnoissani tästä"
-
09:38
"Politiikka ei ole jotain negatiivista, joka on pidettävä pois kouluista" – eduskuntaehdokkaat vastasivat nuorten kysymyksiin
-
09:19
Radiojuontaja Esko Eerikäinen suree edesmennyttä perheenjäsentään: "Hän oli minulle kuin veli"
-
09:01
HIFK teki jo kovan tempun, Lukon pahin uhkakuva meinaa toteutua – Petteri Sihvonen: "Tässä sarjassa on yksi kuuma peruna"
-
08:57
ISW: Venäjän keväthyökkäys todennäköisesti taputeltu – MTV seuraa sotaa
-
08:56
Ruokaa halvemmalla: Suomalaisilla on nyt selvät säästökeinot – "Vaikutukset näkyvät lompakossa heti"
-
08:55
Yllätysveto Credit Suissen yrityskaupassa: 16 miljardin velkakirjat menettävät arvonsa
-
08:54
Ukrainan sodassa uusi haaste – selviää mutaiselta videolta
-
08:49
Seiska: Tiina Jylhä kiidätettiin sairaalaan
-
08:27
Luistimesta kaulaansa saanut Jenni Hiirikoski julkaisi kuvan sairaalasta
-
08:22
Asuntokauppojen määrä on pienentynyt kaikkialla Suomessa – tästä syystä käänne on jyrkempi pääkaupunkiseudulla
-
Lataa lisää