Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kinkun asema jouluruokana säilyy vankkumattomana

joulukinkku, liha-alan tiedotus
joulukinkku, liha-alan tiedotusCopyright Alma Media Oyj 2000
Julkaistu 09.12.2002 11:33

Yli seitsemän taloutta kymmenestä aikoo hankkia kinkun täksikin jouluksi. Viitisen prosenttia ei vielä tiedä mitä tehdä, ja pariinkymmeneen prosenttiin talouksista ei osteta kinkkua. Kinkun kotimaisuutta ei näytä horjuttavan mikään. Kinkku tulee olemaan Suomessa kasvatettu lähes yhdeksässä taloudessa kymmenestä, käy selville Finfood Lihatiedotuksen Elintarviketiedolla teettämästä selvityksestä.

Kalkkuna on sen sijaan lisännyt suosiotaan suomalaisten joulupöydissä. Kalkkunan aikoo hankkia kahdeksan prosenttia talouksista. Molemmat, sekä kinkun että kalkkunan, aikoo tuoda joulupöytäänsä peräti yhdeksän prosenttia talouksista.

-Kinkun ostossa muutokset ovat olleet pieniä, korkeintaan yhden, kahden prosenttiyksikön suuruisia puoleen tai toiseen viimeisten viiden vuoden aikana. Aikeiden uskotaan toteutuvan tänäkin vuonna, koska muinakin vuosina ne ovat täysin pitäneet, sanoo Eeva Hannukainen Finfood Lihatiedotuksesta.

Tiedot ostoaikeista perustuvat Elintarviketieto Oy:n tutkimukseen, joka tehtiin entiseen tapaan marraskuun loppupuolella. Tiedusteluun vastasi kaikkiaan 790 henkeä.

Luun osuus kinkussa pienentynyt

Eeva Hannukaisen mukaan vakiintuneesta käytännöstä eroaa vain kinkkujen koko. -Yhä useammin kinkku on täysin luuton tai se sisältää vain pienen potkaluun, joka tekee kinkusta perinteisen näköisen. Uusinta ovat valmiiksi jouluiseksi maustetut pikkukinkut. Ne voivat olla hunajaisia, sinappisia tai luumuisia, Hannukainen muistuttaa.

Joulun tienoilla syödään Suomessa kuusi miljoonaa kinkkua ja noin miljoonan kilon verran kalkkunanlihaa. Tuontikinkkujen osuus oli viime vuonna alle 10 prosenttia ja edellisenä vuonna noin 15 prosenttia. Joulunseudun kalkkunanlihasta tuotiin puolestaan viime vuonna noin 15 prosenttia ja edellisenä vuonna lähes 25 prosenttia.

(Mtv3-Finfood)

Lisää aiheesta:

Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleenMitä hyötyä on auton maskipeitosta?Torttutaikinaa, lehtitaikinaa vai voitaikinaa? Paras valinta joulutorttuihinMihin kumppanit katosivat somesta? Poikaystäviä moititaan nyt noloiksiErikoinen käänne Kristan juhlissa: Tuikkukupit räjähtelivät rikki yksi toisensa jälkeen
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:45
    Verkkohuijaukset

    Huijausvaroitus: Saitko tällaisen viestin "S-Pankilta"? Älä mene lankaan!

  • 12:44
    Autot

    Kiinalainen autovalmistaja yritti esitellä uuden katumaasturinsa voimaa – testi meni vaarallisella tavalla pieleen

  • 12:02
    Auton varusteet

    Mitä hyötyä on auton maskipeitosta?

  • 09:57
    Leivonta

    Torttutaikinaa, lehtitaikinaa vai voitaikinaa? Paras valinta joulutorttuihin

  • 07:59
    Seksi ja parisuhde

    Mihin kumppanit katosivat somesta? Poikaystäviä moititaan nyt noloiksi