Leijonien Ruotsin EHT-turnausjoukkueessa ei nähdä KHL-seura Salavat Julajev Ufan kolmikkoa Teemu Hartikaista, Sakari Mannista tai Markus Granlundia. Suomen joukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen kertoo avoimesti syyn sille, miksi kolmikko sanoi ”ei” toista kertaa putkeen Leijonille.
Ufan tehokasta suomalaiskolmikkoa houkuteltiin mukaan jo joulukuussa pelattuun Venäjän EHT-turnaukseen. Tuolloin Jalonen mainitsi, että kieltäytymisten taustalla oli ”henkilökohtaisia syitä”.
Jalonen ja Leijonien GM Jere Lehtinen kyselivät uudelleen kolmikon perään Ruotsin EHT-turnauksen alla.
– Olimme yhteydessä muutamiin KHL-pelaajiin, jotka eivät ole tässä tapahtumassa mukana. KHL:ssä pudotuspelit alkavat piakkoin ja he halusivat keskittyä niihin kamppailuihin. Ymmärrettävää ja hyväksyttävää, Jalonen totesi.
UUTINEN: Anton Lundell debytoi Leijonissa – tässä Suomen joukkue Ruotsin EHT-turnaukseen
Tarkemmin Jalosen viittaus kohdistui erityisesti Hartikaiseen, Granlundiin ja Manniseen.
– He pelaavat yhdessä KHL:n parhaassa joukkueessa ja he ovat sen joukkueen paras ketju. Voidaan puhua jopa koko KHL:n parhaista ketjuista. Totta kai olisi ollut hienoa nähdä heidät myös A-maajoukkueessa. Ainahan sitä haluaisi, että kärkijätkät liittyisivät mukaamme, Jalonen myöntää.

