KHL:n viime kauden paras pelaaja Mikko Lehtonen teki NHL-sopimuksen, mutta aloittaa kauden Jokereissa. MIten Lehtonen suhtautuu poikkeuksellieen tilanteeseen?
LUE MYÖS: ”Näyttää nyt koomiselta” – NHL:ään siirtyvä Mikko Lehtonen joutui sivuraiteille TPS:ssä, vaihdettiin ”Suomen Hansoniin”
Golfkentät ovat olleet tänä kesänä täynnä pelaajia. Yksi innokkaista pelaajista on jääkiekkopuolustaja Mikko Lehtonen, joka on pelannut jo viitisenkymmentä kierrosta.
Kehitystäkin on tapahtunut, tasoitus on viisi vuotta lajia harrastaneelle klubipelaajalle hyvä 12.
– Siinä lajissa en ole yhtä tasainen kuin jääkiekossa. Hermot ovat menneet monta kertaa, Lehtonen naureskelee MTV Urheilun haastattelussa.
Golfin pelaaminen on jäänyt pikku hiljaa vähemmälle päätyön takia.
Sen työn piti alkaa Atlantin toisella puolella Torontossa.
"Olisin halunnut aloittaa saman tien"
Mikko Lehtonen oli viime KHL-kauden sensaatio, sarjan paras pelaaja, joka kahmi palkintopöydän puhtaaksi. Vastaavaa dominointia ei olla nähty Jokereiden takalinjoilla sitten Erik Karlssonin työsulkupiipahduksen kaudella 2012–13.
Lehtonen sai palkinnoksi hyvistä otteistaan NHL-sopimuksen Toronto Maple Leafsin kanssa. Startti uudessa seurassa jää kuitenkin loppuvuoteen, kun uusi NHL-kausi alkaa.
– Olisin halunnut aloittaa saman tien. Nyt valmistautuminen on ollut vähän erilainen, mutta onneksi asiat saatiin järjestymään.
Asioiden järjestymisellä Lehtonen tarkoittaa sopimusta Jokereiden kanssa. Hän edustaa KHL-seuraa NHL-leirin alkamiseen saakka.


