Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kelassa vuosikymmenten suurimmat leikkaukset – työntekijöitä karsitaan


Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas toteaa, että leikkaukset ovat suurimpia leikkauksia Kelan toimintakuluihin vuosikymmeniin.
Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas toteaa, että leikkaukset ovat suurimpia leikkauksia Kelan toimintakuluihin vuosikymmeniin. All Over Press
Julkaistu 04.12.2024 11:23

MTV UUTISET – STT

Kelan työmäärä on ollut kasvussa hallituksen etuuksiin tekemien muutosten vuoksi.

Kansaneläkelaitos eli Kela kertoo vähentävänsä määräaikaisia työntekijöitä ja karsivansa toimitiloja. 

Kelan hallitus on vahvistanut tuottavuusohjelman, jonka tarkoituksena on säästää 45 miljoonaa euroa vuosina 2025–2027.

– Nämä ovat suurimpia leikkauksia Kelan toimintakuluihin vuosikymmeniin, sanoo Kelan hallituksen puheenjohtaja Vertti Kiukas tiedotteessa.

Kiukaan mukaan Kelan työmäärä on ollut kasvussa nykyisellä hallituskaudella etuuksiin ja palveluihin tehtyjen muutosten vuoksi.

– Ensisijaisten tukien, kuten asumistuen ja työttömyystukien, muutokset ovat siirtäneet asiakkaita hakemaan täydentävää tukea, Kiukas sanoo.

Hänen mukaansa Kela pyrkii kuitenkin jatkossakin siihen, että asiakkaat saavat laadukasta palvelua ja päätökset annetaan ajoissa.

Kelan mukaan tuottavuusohjelmaa on toteutettu kesäkuusta lähtien. 

Ensi vuoden alussa Kelassa työskentelee noin 200 työntekijää vähemmän kuin vuotta aiemmin. 

Määräaikaisten työsuhteiden vähentämisen lisäksi Kela aikoo lähivuosina yhdistää ja lakkauttaa tehtäviä vakinaisten työntekijöiden lähtiessä.

Lisäksi Kelassa kehitetään sähköisiä palveluita. Asiakkaita kannustetaan luopumaan paperipostista.

Kelassa oli toissa vuonna noin 8 600 työntekijää.

"Säästötavoite on valtava"

Ammattiliitto Kelan toimihenkilöt ry:n mukaan säästöt tarkoittavat noin 500 toimihenkilön vähennystä. Ensi vuonna vähennetään noin 170 työntekijää.

– Säästötavoite on valtava, puheenjohtaja Tuija Sarlin sanoo tiedotteessa.

Liiton mukaan Kelan suunnitelmissa on lakkauttaa lähivuosina iso määrä Kelan toimitiloja ja vähentää asiakaspalvelupisteitä. Liitto kertoo, että muutokset työttömyysturvassa ja asumistuessa ovat siirtäneet asiakkaita toimeentulotuelle, mikä näkyy Kelan asiakaspalvelupisteillä ja puhelinpalvelussa.

Sarlinin mukaan säästöt näkyvät jo nyt työntekijöiden jaksamisessa.

– Säästöt tuntuvat kohtuuttomilta ja ne kuormittavat koko talon henkilöstöä.

– Henkilöstöä on vähennetty jo kesästä alkaen ja syksyn työhyvinvointikyselyssä henkilöstön hyvinvointi oli jo notkahtanut, Sarlin sanoo.

KelaTyöelämäYhteiskuntaKotimaa

Lisää aiheesta:

Kelan pääluottamusmies ihmettelee pääjohtaja Lehtosen puheita: "Koemme loukkauksena"Valtio tinkii nyt työvoimastaan – yli tuhat työpaikkaa vähentynyt ja säästökuuri jatkuuKela varoittaa palvelujensa hidastumisestaHallituksen säästökuuri iskee julkiseen hallintoon – leikkaukset näkyvät jonoina ja toimipaikkojen sulkemisinaKassat ja Kela varautuvat valtaviin hakemusmääriin – viive työttömyysturvassa voisi pakottaa turvautumaan toimeentulotukeenIL: Kela talousahdingossa toimeentulotuen hakijoiden määrän vuoksi – "On paljon ihmisiä, jotka eivät vielä ole töitä saaneet"

Tuoreimmat aiheesta

Kela
  • Eilen11:29
    Kotimaa

    Kelan etuuksia väärinkäytetty miljoonien edestä – tällaista keinoa nyt esitetään

  • ti18:34
    Sairaudet ja taudit

    Kelan Lasse Lehtonen sairauslomalla kesään asti – palasi Suomeen ambulanssilennolla

  • ti06:05
    Kotimaa

    Kelan hallitus ja valtuusto kokoustavat tänään

  • ma10:26
    Kotimaa

    Lasse Lehtosta ei ole päästy kuulemaan – Kelan johtamisselvitys viivästyy

  • 10.12.08:05
    Lapset

    Yhä useampi isä pitää vanhempainvapaata eri aikaan kuin äiti