Leivo Kaurateeleipäsiä, niin saat nopeasti leipää! Leipäset voivat olla isoja tai pienempiä matalia leipäsiä. Voit myös levittää koko taikinan uunipellille leivinpaperin päälle, jolloin voit jakaa ison rieskan taikinapyörällä neliöiksi tai sektoreihin.
Kaurahiutaleiden lisäksi teeleipiin sopivat Neljän Viljan Hiutaleet tai KARU Pikakaura-Ruishiutaleet.
2-3 kpl
2½ dl Myllyn Paras Kaurahiutaleita
2½ dl Myllyn Paras Erikoisvehnäjauhoja
2½ tl leivinjauhetta
1 tl suolaa
1 rkl sokeria
50 g voita tai margariinia
2 dl maitoa, piimää tai appelsiinimehua
Sekoita kuivat aineet keskenään ja lisää sulatettu rasva ja neste. Sekoita taikina tasaiseksi ja jaa se leivinpaperille 2-3 kasaksi. Taputa kasat kostutetulla kädellä tai lastalla isoiksi rieskasiksi ja jaa jokainen taikinapyörällä/veitsellä sektoreittain 6-8 osaan.
Paista 250-asteisen uunin keskitasolla n. 10 min. Taita kolmiot irti toisistaan. Tarjoile ja syö tuoreena heti paistamisen jälkeen!
VINKKI: Voit ottaa myös taikinasta n. 10 nokaretta, painella ne mataliksi ja tehdä näin pikkurieskasia.
Resepti: Arja Savela, Myllyn Paras Oy