Oulun Kärppien kapteeni Sakari Palsola kertoi sunnuntaina mestaruushumun yhteydessä, että Raksilan hallin yleisö räjähti riemusta nyt toista kertaa hänen uransa aikana.
Edellisen kerran lähes vastaavaa riemua koettiin Oulussa, kun Kärpät nousi takaisin SM-liigaan keväällä 2000.
- Olin siinä joukkueessa, joka nousi. Halli räjähti silloin. Nyt se räjähti toiseen kertaan, Kärpissä jo divarikaudesta lähtien pelannut Sakari Palsola kuvaili MTV3:lle.
Palsola sai Kärppä-kapteenina kunnian nostaa Kanada-maljan ensimmäisenä suorille käsille.
- Olen toinen kapteeni, joka on kannatellut maljaa täällä. Totta kai se on todella mahtava tunne, Palsola tunnelmoi.
Viime kaudella Kärpät oli loppuottelussa hävinneenä osapuolena. Tänä keväänä joukkue pystyi kääntämään finaalisarjan edukseen otteluvoitoin 3-1.
- Meillä on ollut tosi hyvät kaksi vuotta. Viime kaudella käytiin vähän haistelemassa, miltä se finaali tuntuu. Tänä keväänä oltiin paljon valmiimpia haastamaan tosissaan taisteluun mestaruudesta. Tällä joukkueella on oululainen sydän. Kermakakun päällä on mansikoina ulkomaalaiset ja muut vahvistukset, Palsola kuvaili.
(MTV3)
