Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kammottavat jäänteet löytyivät Meksikosta: 10 000 vuotta sitten eläneellä neidolla "äärimmäisen onneton loppu"

0:30Tutkijat löysivät  115 000 vuotta vanhat ihmisen sormetVideo: Tutkijat löysivät 115 000 vuotta vanhat ihmisen sormet
Julkaistu 06.02.2020 18:34
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

Luolasukeltajat ovat löytäneet Meksikosta noin 30-vuotiaalle naiselle kuuluneen luurangon, joka kertoo kovasta kärsimyksestä lähes 10 000 vuotta sitten.

Jukatanin nimemimaalla 9900 vuotta sitten eläneen naisen pääkallossa huomattiin kraatterimaisia epämuodostumia. Tuoreen tutkimuksen mukaan epämuodostumat ovat luultavasti syntyneet kupan sukuisen bakteerin aiheuttamana.


Lisäksi kallosta löytyi kolme parantumatonta vammaa. Vammojen perusteella naista oli lyöty jollakin kovalla esineellä, niin että kallon luut olivat murtuneet.

Lue myös: Puolassa tehty häiritsevä löytö: Esihistoriallinen lintu oli syönyt pienen lapsen

Saksalaisen Heidelbergin yliopiston professori Wolfgang Stinnesbeck pohtii Live Sciencen haastattelussa, että kyseisen naisen elämä oli luultavasti ollut rankkaa ja hänen elämänsä loppu oli äärimmäisen onneton.

Professori arvelee, että nainen on saattanut joutua heimonsa karkottamaksi ja hänet oli tapettu luolassa tai jätetty kuolemaan sinne.

Lisää aiheesta:

Kanadassa tehty löytö saattaa laittaa historiankirjat uusiksiUusi löytö paljastaa Pompejin tuhoon tuomittujen asukkaiden tuskanEspanjasta löytyi 4 500 vuotta vanha naisen pääkallo: Selviä merkkejä puistattavista leikkauksistaTutkijat löysivät Puolasta 1600-luvun "lapsivampyyrin" jäänteet: Vainaja lepäsi kahlittuna haudassaan kasvot alaspäinTutkijoilta läpimurto Transylvaniasta tehdyn pääkallolöydön kanssa - 33 000 vuotta sitten tapahtunut kuolema ratkesi: ”Selvä murha”Puolassa tehty häiritsevä löytö esihistorialliselta ajalta: Suuri lintu oli syönyt pienen lapsen
MeksikoHistoriaTutkimustuloksetArkeologiaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Meksiko
  • 8.9.23:54
    Kuolema

    Tavarajuna törmäsi kaksikerrosbussiin Meksikossa – ainakin 10 kuollut

  • 24.8.09:38
    Tulvat

    Meksikossa ainakin kaksi kuollut rankkasateiden aiheuttamissa tulvissa

  • 13.8.06:44
    Huumeet

    Yli 20 huumekaupasta epäiltyä vankia siirrettiin Meksikosta Yhdysvaltoihin

  • 8.8.17:22
    Trumpin Yhdysvallat

    NYT: Trump ohjaa armeijan ulkomaalaisten huumekartellien perään – "Aggressiivisin askel"

  • 12.7.16:27
    Donald Trump

    Trump uhkaa EU:ta 30 prosentin tulleilla – EU lähteet: "Neuvottelutaktiikkaa"