Jääkiekon SM-liigan kurinpitäjä Sampo Liusjärvi on mätkäissyt yhden ottelun pelikiellot KalPan Mikko Koskiselle ja Bluesin Tommi Huhtalalle.
Huhtala ajoi KalPan maalia vartioineen Koskisen päälle maanantain puolivälieräottelun päätöserässä. Koskinen suivaantui tilanteesta ja ryhtyi nujakoimaan Huhtalan kanssa. Koskiselle tuomittiin tilanteesta kahden minuutin rangaistus, ja Huhtala lensi suihkuun.
Kurinpitopäätöksen mukaan Koskiselle olisi pitänyt tuomita tilanteesta ottelurangaistus, sillä hän löi useita kertoja kilpikäsineellä Huhtalaa päähän. Huhtala olisi puolestaan voinut halutessaan välttää osumisen Koskiseen, kurinpitopäätöksessä kerrotaan.
Koskinen ja Huhtala joutuvat seuraamaan sivusta keskiviikkona pelattavan neljännen puolivälieräottelun, jossa KalPalla on mahdollisuus napata välieräpaikka.
Katso video tilanteesta Katsomo.fissä:
Sumo video id
