Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperällä mestaruus katkolla Kreikassa – ”Rajua rynkytystä”

1:34Kalle Rovanperällä edessä hankala tehtävä –"Nyt on tärkeää, että ajetaan hyvät pisteet"Kalle Rovanperällä edessä hankala tehtävä – "Nyt on tärkeää, että ajetaan hyvät pisteet"Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 08.09.2022 08:16

MTV URHEILU – AKI HIETAVALA & MIKKO HYYTIÄ

Toyotan Kalle Rovanperällä on jälleen rallin maailmanmestaruus katkolla, kun sarja jatkuu Kreikassa tänä viikonloppuna.

Artikkelin yläosan videolla Kalle Rovanperä käy läpi Akropolis-rallin haastavia lähtökohtia.

Rovanperän pitäisi saada 19 pistettä enemmän torstai-iltana käynnistyvästä legendaarisesta Akropolis-rallista kuin pahin uhkaaja Hyundain Ott Tänak. Myöskään tallikaveri Elfyn Evans ja toinen Hyundai-kuski Thierry Neuville evät saisi saada merkittävästi enemmän pisteitä kuin Rovanperä. Evans Rovanperän pitäisi lyödä vähintään kolmella pisteellä, Neuville puolestaan ei saa saada seitsemää pistettä Rovanperää enempää.

Mestaruuden ratkeaminen Kreikassa on siis edelleen monen mutkan takana. Nuori suomalaistähti suhtautuu edelleen asiaan hyvin viileästi.

– Aika samalla tavalla lähdetään tähänkin kisaan kuin aiemmin. Ei se mestaruus ole vielä kovinkaan todennäköistä. Niin kuin Belgiassa nähtiin, voi mitä tahansa tapahtua. Yritetään vain ajaa hyvä kisa ja saada mahdollisimman hyvät pisteet. Silloin voitaisiin päästä taas askel lähemmäksi sitä hetkeä, Rovanperä mietti.

– En tietenkään pistäisi pahaksi, jos mestaruus sattuisi varmistumaan jo täällä. Totta kai se on edelleen aika epätodennäköistä, että se ratkeaisi juuri täällä.

Toyotan testeissä sattui ja tapahtui reilu viikko takaperin, kun muun muassa Esapekka Lappi suistui ulos tieltä. Myös sääolosuhteet lykkäsivät testejä. Rovanperällä oli lisäksi huolia auton tekniikan kanssa.

– Ei ollut kovinkaan helppo viikko koko tiimin kannalta. Ei mennyt kaikki ihan suunnitelmien mukaan. Omalta osalta ei ollut muuta kuin pientä teknistä ongelmaa, mutta toivottavasti saatiin autoa edes sinne päin säädettyä, Rovanperä summasi.

– Testeissä auto ei aluksi sopinut oikein käteen. Toivottavasti saatiin tarpeeksi hyväksi.

LUE MYÖS: Näin murskaavaa jälkeä Kalle Rovanperä on tehnyt – mykistävä tilasto pohja-ajoista

Vaikka Kreikan MM-rallin reitti on aavistuksen takavuosia ”kevyempi”, on kyseessä silti edelleen yksi kalenterin rankimmista kisoista.

– Täällä ei voi joka paikkaan mennä täysiä. Muuten rikkoo varmasti auton. En halua tästä kisasta mitään Belgiaa, että tulee taas huonot pisteet. Enemmän on fiilis, että haluan kuitenkin ajaa hyvin ja olla edellä niitä, jotka ovat sarjassa lähellä, Rovanperä suunnitteli.

– Ainekset ovat olemassa, että tapahtuma tässä kisassa tulee. Tiet ovat niin rajussa kunnossa. Ainakin nuotin perusteella tuntuu siltä. Rajua rynkytystä on välillä ja kyllä se mukiloi hytissäkin.

Rovanperä joutuu jälleen perjantaina epäkiitollisen tehtävän eteen, kun MM-sarjan johtajan ominaisuudessa edessä on tienauraajan rooli. Perjantaina ajetaan seitsemän pätkää, joista vain yksi kahteen kertaan.

– Tämmöisessä rallissa puoli minuuttia on mahdollista ottaa kiinni, mutta ei se nykyvauhdeilla ole ajamalla helppoa. Tietenkään ei sitä koskaan tiedä, mitä tapahtuu edessä. Toivottavasti olemme mahdollisimman lähellä perjantain jälkeen, Rovanperä sanoi.

Kreikan MM-ralli käynnistyy torstai-iltana Ateenan olympiastadionilla ajettavaa yleisöerikoiskokeella.

Lisää aiheesta:

Esapekka Lappi lyö armottoman vaateen itselleen – "Pitää ainakin olla"Syynä lähtöpaikka vai vauhti – Kalle Rovanperä tippui kärjen kyydistä: "Ei tämä tietenkään tyydytä"Kalle Rovanperä haluaa päästä "paskasta fiiliksestä" – myöntää ajatukset mestaruudestaKalle Rovanperä hurjan haasteen edessä – "Eihän se kovin hyvältä kuulosta"Kalle Rovanperä yllättyi rajusta haasteesta: "En odottanut ihan noin vaikeaa"Kalle Rovanperällä haastava valmistautuminen kauden viimeiseen MM-ralliin – "Ei jäänyt paras fiilis"
MM-ralliRalliKalle RovanperäToyotaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • ti06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta