Kalevan kisojen miesten 800 metrin yllätysvoittaja Joonas Kumpulainen on hylätty.
Suomen Urheiluliitto tiedottaa, että Kumpulainen on diskattu kahdesta ratarikosta ensimmäisessä kaarteessa.
Vasta 19-vuotias Kumpulainen, joka ehti jo osallistua mediahaastatteluihin ennen tietoa hylkäyksestään, olisi kopannut kisasta uransa ensimmäisen SM-kultamitalin.
Lue myös: Tekniikkamurheet kiusasivat Silja Kososta – äärimmäisen täpärä kisa: ”Ei osata olla kovin ihmisiksi”
Suomen mestariksi on diskauksen johdosta julistettu Niko Viljola ajalla 1.50,75. Oliver Asikainen otti hopeaa ajalla 1.50,12 ja pronssi meni Atte Nevalalle ajalla 1.51,12.
Suursuosikki Joonas Rinne oli vasta viides ajalla 1.52,16. Hän tavoitteli kisasta jo 15:ttä keskimatkojen mestaruuttaan, mutta nyt historiallinen putki katkesi.
– Ei vaan irronnut. Tänään oli huono päivä, mutta yllätys oli, että se oli näin huono. Voittoa läksin hakemaan, ja taktiikkani oli ihan hyvä, sanoi Rinne SUL:n tiedotteessa.
Kumpulainen pääsee tavoittelemaan uutta menestystä ensi viikon nuorten EM-kisoista, missä hänen matkansa on 1500 metriä. Kalevan kisoissa Jymyn juoksijalupaus ylsi 1 500 metrillä hopealle.