Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaleva sai opintovapaata enemmän kuin laki edellyttää

Leila Kaleva (vas.), Atte Kaleva (oik.) ja itävaltalainen Dominic Neubauer pääsivät vapauteen.
Leila Kaleva (vas.), Atte Kaleva (oik.) ja itävaltalainen Dominic Neubauer pääsivät vapauteen.LEHTIKUVA / AFP PHOTO/STR
Julkaistu 10.05.2013 22:18(Päivitetty 10.05.2013 23:52)

Yliluutnantti Atte Kaleva sai Puolustusvoimista opintovapaata kolme kuukautta enemmän kuin laki edellyttäisi. Vapaa myönnettiin siitä huolimatta, että häntä oli varoitettu Jemenin huonosta turvallisuustilanteesta.

Porin prikaatin esikuntapäällikkö Mikael Feldt kertoo STT:lle, että turvallisuusnäkökulma otettiin esille keskustelussa Kalevan kanssa opintovapaata myönnettäessä. Feldt ei itse ollut mukana keskustelussa.

– Otettiin myös tämä aspekti esiin, että maassa ei ole turvallista, mutta hän tietysti tekee omat päätöksensä, Feldt sanoo.

Feldt ehti ensin sanoa STT:lle, että opintovapaa oli lain mukaan pakko myöntää. Myöhemmin hän arvioi, että vapaa on haluttu myöntää, koska Kalevalla on ollut väitöskirjan teko kesken.

Kalevalle myönnettiin vuosina 2009–2013 yhteensä 27 kuukautta opintovapaata. Yksi opintovapaajaksoista keskeytyi muutamaksi viikoksi, Feldt kertoo.

Ylen haastatteleman puolustusministeri Carl Haglundin (r.) mukaan Puolustusvoimien ja Porin prikaatin lisäksi ulkoministeriö ja poliisihallinto olivat suositelleet, ettei Kaleva lähtisi matkalle.

(MTV3-STT)

Asiantuntija arvioi: Suomalaisista maksettiin lunnaita

Vapautettujen suomalaisten julkilausuma: Meitä kohdeltiin hyvin

Lisää aiheesta:

Ruotsin puolustusvoimat ei usko pääesikunnan huijarin aiheuttaneen vahinkoaUlkoministeri Pekka Haavisto kommentoi al-Holin leirin tilannetta: Kiistää painostuksen – virkamies alkoi valmistella päätöstä lokakuussaPresidentti Niinistö Puolustusvoimien rikosepäilyistä: Erikoista, että tapauksia nousee esiin Puolustusministeri Niinistö kiistää yhä Ylen uutisen kaksoiskansalaisista – toimittaja uutuuskirjassa: Olen täysin varma lähteistäni, ministerin käytös huimaa päässäniPuolustusministeri Niinistö oikaisee uutisointia Suomen naisten armeijan keskeyttämisestä: "Siinä oli virheellinen näkemys"Lännen Media: Jussi Niinistöä perätään kuultavaksi puolustusvaliokuntaan
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:52
    Kunnat

    Kunnissa valuvika – nousukausikaan ei välttämättä poista ongelmaa

  • Eilen20:34
    Timo Vornanen

    Timo Vornanen irtisanoutuu poliisin virasta – "Mukavampi lähteä omalla ilmoituksella kuin erottamisen kautta"

  • Eilen19:47
    Joulu

    Mitä kummaa? Ikisuosikki jätettiin tylysti pois joululauluvihkosta

  • Eilen19:25
    Virrat

    Vakava liikenneonnettomuus Virroilla – kuusi loukkaantunutta

  • Eilen19:22
    Sosiaalinen media

    Suurin osa nuorista pitää kännykkäkieltoa perusteltuna