Hei, onko kalakukko vaikea valmistaa? Taru

Hei Taru! Kalakukko on ihan hyvää ja terveellistä syötävää, aitona tehtynä vaatii aika paljon vaivaa, suosittelen Itä-Suomen toreja aidon kukon hankintaan. Tässä olisi helpompi versio liitteenä kukosta ja pienemmistä piirasista: tehtynä valmiiseen Ruistaikinaan (pakaste):
Kalakukko
- 0,5 kg pikkukaloja ruotoineen (esim. muikku, ahven) tai isomman kalan ruodottomia kalafileitä (esim. kirjolohi)
- n.100 g ohuita siankylkiviipaleita tai nokare voita
- 1-2 tl suolaa
- 2 rkl Puuroriisiä
- 1 pkt Pakaste Ruistaikinaa (500 g)
Ota taikinalevyt erilleen ajoissa sulamaan. Poista muikuista tai ahvenista päät ja sisälmykset tai valmistele isompi kala ruodottomiksi filepaloiksi. Kaaviloi sulaneet ruistaikinalevyt puolta ohuemmiksi yhdistäen ne reunasta yhdeksi isoksi ruislevyksi. Ripottele levyn keskelle riisit (vetävät kaloista kosteutta, jotta kukko ei repeilisi uunissa) ja levitä kalat keoksi päälle. Laita kalakeon päälle ohuita siankylkiviipaleita tai muutama nokare voita.
Nosta taikinalevyn reunat kukon päälle ja sulje kukko kostutetuin sormin tiivistäen saumat ja siloitellen pinta tasaiseksi. Poista ylimääräinen taikina mikäli sitä jää: sillä voi paikkailla paiston aikana mahdollisesti repeilevää kukkoa. Voitele kukko voisulalla ja pistele haarukalla. Paista kukkoa ensin kuumassa uunissa (n. 225 astetta) puolisen tuntia, voitele kukko sen jälkeen uudelleen ja kääri alumiinifolioon ja hauduta kukkoa kolmisen tuntia 100-150 asteessa. Jälkihauduta kukkoa liinan sisällä vielä paiston jälkeen.