Miten liikumme tulevaisuudessa? Tuo kysymys kiehtoo monia, ja vähitellen tarjolle tuleekin yhä mielenkiintoisempia vaihtoehtoja perusautolle.
Amerikkalainen Elio on pieni vuonna 2008 perustettu yritys, jonka Puuha-Petenä ja omistajana toimii insinööritaustainen Paul Elio. Yrityksen päämaja on Phoenixissa Arizonassa. Autot tullaan puolestaan valmistamaan Caddo Parishissa Lousianan osavaltiossa.
Elio esitteli juuri Los Angelesin autonäyttelyssä uusimman prototyypin kolmipyöräisestä, kaksipaikkaisesta ja peräkkäin istuttavasta autokonseptistaan. Auton on tarkoitus tulla myyntiin USA:ssa 6 800 dollarin hintaan.
P5:n moottori on keulalle sijoitettu 0,9-litrainen kolmipytty (60 hv/75 Nm), joka on tehty räätölöitynä Elion tarpeita varten. Moottori on saksalaisen ja ennen kaikkea ekoautoihin erikoistuneen IAV:n tekemä. Koska P5 painaa alle 600 kiloa, vähäinenkin teho riittää kiihdyttämään ”auton” satasen vauhtiin alle 10 sekunnissa. Kulutukseksi luvataan maantieajossa 2,8 litraa sadalla kilometrillä ja kaupungissa 4,8 l/100 km.
Elio P5:n myynnin pitäisi alkaa USA:ssa ensi vuoden lopulla. Aika moni on ottanut myyntilupauksen tosissaan, koska P5:stä on jo lähemmäs 50 000 ennakkotilausta.
Uusimmat
-
07:25
F1-asiantuntija hätkähti huomiostaan: Kimi Räikkönen välttyi todelliselta katastrofilta Romain Grosjeanin kolarin jälkeen
-
07:18
NHL:n suomalaiset: Kaapo Kähköselle ensimmäinen nollapeli – Niko Mikkolalle ensimmäinen maali
-
07:16
Yhdysvalloissa uusia ohjeita rokotetuille – toisia rokotettuja voi tavata ilman maskia, altistuessa välttyy koronatestiltä ja -karanteenilta
-
07:05
Merkittävä löydös: Neandertalinihmiset katosivat Euroopasta 16 000 vuotta luultua aiemmin
-
07:02
Tino, 8, pelasti pikkusiskonsa hukkumiselta neuvokkaalla toiminnallaan – "Olen niin ylpeä hänestä"
-
07:00
Kirja-arvio: Ole mieluummin viisas
-
07:00
EM-hopealle juossut monilahjakkuus Lotta Kemppinen tähtäsi ensin huipulle toisessa lajissa, valmentaja paljastaa käännekohdan – "Hän ei halunnut pikajuoksijaksi"
-
06:53
Luulitko, että kirkossa on tyhjää? Haagassa seurakuntasalin paikat on viety viimeistä myöten – messua seuraavat nyt pahviset seurakuntalaiset
-
06:52
Mikko Manner näkee Kärpissä tapahtuneen poissaolonsa aikana merkittävää taustakehitystä – "Olen siitä eniten onnellinen"
-
06:49
Tältä Hollywood-näyttelijä Salma Hayek näyttää meikittä – "Nainen, joka ei vanhene"
-
06:45
Kiekkofanilta mahtava kunnianosoitus Teemu Selänteelle – NHL-legenda vaikuttui 35 tunnin työn tuloksesta
-
06:37
Asko Sarkola, 75, riemuitsee näyttelijäntyöhön paluusta: "Nyt voi nautiskella yksittäisestä repliikistä"
-
06:32
Iivo Niskanen vitsailee kirosanalla ryyditetystä huudostaan, joka kajahti tv-lähetyksessä: "Mikään ei oo hienompaa"
-
06:29
Kysely: Yli kolmannes suomalaisista pitää sulkutoimia liian löysinä – "Suomessa ei ole tapana elää täysillä"
-
06:24
Nuorten ikäryhmien optimismi tulevaisuuden suhteen on romahtanut, selviää Evan tutkimuksesta
-
06:24
Tämä korona-ajan hitti haukkasi peräti viidenneksen autoliikkeen vuosimyynnistä: "Ostavat heti"
-
06:21
Ääri-islamisti murhasi historianopettajan Ranskassa – 13-vuotias tyttö myönsi valehdelleensa oppitunnista, joka johti vihakampanjaan ja lopulta veritekoon
-
06:13
Suomalaisyritys valmisti liian tujuja vitamiinilisiä – firman edustajille sakot
-
06:11
Synkkä luku: Latinalaisessa Amerikassa yli 700 000 ihmistä on kuollut koronavirukseen
-
06:11
Mercedes haluaa välttää Lewis Hamiltonin kanssa tekemänsä virheen – Valtteri Bottas ei pelkää paikkansa puolesta: "Siitä puhutaan ennen pitkää"
-
Lataa lisää