JYPin kevään 2012 mestarivalmentaja Jyrki Aho on nyt uuden äärellä.
Aho palasi tiistaina Suomen kiekkoympyröihin, kun hänen luotsaamansa Kiekko-Espoo kohtasi liiga-avauksessa HIFK:n.
Illassa oli erityislaatua, sillä Kiekko-Espoo palasi nimenä liigaan pitkän tauon jälkeen. Edellisen kerran Kiekko-Espoo nähtiin nykyisellä nimellään Suomen pääsarjatasolla vuonna 1998. Sen jälkeen siitä tuli Blues, joka ajautui konkurssiin vuonna 2016.
Sen jälkeen Espoossa palattiin juurille. Kiekko-Espoota lähdettiin nostamaan Suomi-sarjasta askel kerrallaan kohti pääsarjatasoa.
Viime keväänä yksi iso tavoite täyttyi, kun Kiekko-Espoo hyväksyttiin Liigan uudeksi osakkaaksi. Täten SM-liiga muuttui 16 joukkueen sarjaksi.
Kiekko-Espoon liigaprojektin kulmakiveksi valittiin Jyrki Aho, josta tuli seuran uusi päävalmentaja. Hän luotsasi edellisen kerran espoolaista joukkuetta eli Bluesia kausien 2013–16 välisenä aikana.
Ennen Suomeen paluuta Aho valmensi muun muassa KHL-seura Kunlun Red Staria, itävaltalaista Villacher SV:tä ja ranskalaista Grenoblea.
Tiistaina Aho oli penkin takana, kun espoolainen joukkue pelasi taas Liigaa.
– En oikeastaan henkilökohtaisesti kokenut tässä mitään sen erityisempää. Olisin ehkä odottanut, että joukkueen puolella olisi ollut intoa enemmän. Noh, tämä on uusi ryhmä ja rupeamme tästä ammentamaan oppia sen suhteen, että mitä liigakiekko on, Aho mietti MTV Urheilulle.
Kiekko-Espoo koki tiistaina tappion, kun se hävisi HIFK:lle 2–5. Kiekko-Espoo näytti nousevan kolmannen erän loppupuolella maalin päähän, kun kiekko pomppi vieraiden paluumuuttajan Tomi Sallisen kautta nuottaan.
Toisin kävi. Tuomarit näkivät, että Sallinen esti tilanteessa HIFK:n maalivahtia Roope Taposta.
Hylkäys tuli.
Kiekko-Espoo piristyi toisen erätauon jälkeen, kun se tuli terävästi kolmanteen periodiin. MTV Urheilun liiga-asiantuntija arveli MTV Katsomon ja Subin suorassa lähetyksessä, että hänen entinen päävalmentajansa Aho saattoi ”hieman” korottaa ääntään erätauon aikana.


