Keskipäivien voimakkaasta UV-säteilystä varoitetaan keskiviikosta alkaen.
Sää lämpenee Suomessa huomisesta alkaen huomattavasti, kun Suomeen saapuu annos Länsi-Euroopan kuumaa ilmaa, kertovat Ilmatieteen laitos ja Foreca.
– Varsinkin torstai ja perjantai ovat hellepäiviä suuressa osassa maata. Sää on lämmin ja aurinkoinen koko maassa, Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Helena Laakso sanoo.
Ilmatieteen laitoksen mukaan perjantaista ennakoidaan viikon lämpimintä päivää etelässä ja maan keskiosassa. Perjantaina lämpötila voi nousta maan eteläosassa jopa 30 asteen tuntumaan.
Vielä tänään lämpötila jäänee paikoin vielä pitkältikin alle 20 asteen ja sää on epävakaista. Sadekuuroja voi tulla suuressa osassa maata ja paikoin voi myös ukkostaa.
– Lämpötila voi olla tänään ylimmillään 22–23 astetta lounaassa. Lapissa – ja varsinkin ihan Pohjois-Lapissa – jäädään 15 asteen tienoille.
Pian lämpimintä lounaassa - pohjoisessa maltillisemmat lukemat
Jo huominen valkenee Laakson mukaan tätä päivää poutaisempana koko maassa ja mukailee tyypillistä heinäkuun säätä. Heinäkuussa lämpöasteet ovat Laakson mukaan tyypillisesti runsaat 20 astetta, paitsi maan pohjoisosassa, jossa ollaan noin 20 asteen tienoilla.
