Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Joka neljännellä suomalaisella aikuisella rasvamaksa – "Ei yksimielisyyttä siitä, pitääkö alkoholinkäytöstä luopua kokonaan"

/ All Over Press
Julkaistu 13.02.2020 09:01

MTV UUTISET – STT

Muusta kuin alkoholista johtuva rasvamaksa on lisääntynyt selvästi, kertoo Syöpäsäätiö. Sen mukaan joka neljännen aikuisen suomalaisen maksa on rasvoittunut. 
 

Heistä taas joka viides sairastaa taudin vaikeampaa tulehduksellista muotoa, steatohepatiittia, joka voi ajan myötä edetä maksakirroosiksi.

Syöpäsäätiön mukaan rasvamaksa johtuu yhä useammin lihomisesta ja sitä voikin hoitaa esimerkiksi laihduttamalla.

Rasvamaksa todetaan tavallisesti 40–60 vuoden iässä, mutta ihmisten lihomisen seurauksena sitä löytyy yhä useammin myös lapsilla ja nuorilla aikuisilla.

Maksasyöpään sairastuneiden määrä kasvanut

Myös rasvamaksan seurauksena aiheutuneen maksasyövän kerrotaan lisääntyvän ja maksasyöpään sairastuneiden määrän kuusinkertaistuneen Suomessa viidenkymmenen viime vuoden aikana.

– Maksakirroosi on yleisin maksasyövän syy. Kirroosi voi tulla myös ei-alkoholiperäisen maksasairauden seurauksena, sanoo professori Hannele Yki-Järvinen Helsingin yliopistosta tiedotteessa.

Maksasyöpään sairastuu vuosittain Suomessa noin 600 ihmistä. Syöpäsäätiön mukaan maksasyöpään sairastuminen lisääntyy iän myötä ja eniten uusia tapauksia ilmenee noin 70-vuotiailla. Kaksi kolmasosaa sairastuneista on miehiä.

Alkoholiin liittymättömän rasvamaksataudin seurauksena tulleen maksasyövän on Yhdysvalloissa todettu kattavan 93 prosenttia maksasyövän lisääntymisestä ja osuuden voidaan olettaa olevan samantapainen myös Suomessa.

"Ei yksimielisyyttä siitä, pitääkö alkoholinkäytöstä luopua kokonaan"

Syöpäsäätiön mukaan alkoholiin liittymättömässä maksasairaudessakin jo noin yksi annos alkoholia päivässä kaksinkertaistaa maksakirroosin riskin. Merkittävästi vyötärölihavan henkilön maksalle on yhdestä alkoholiannoksesta yhtä paljon haittaa kuin neljästä annoksesta laihan henkilön maksalle.

– Siitä ei ole tällä hetkellä yksimielisyyttä, pitääkö alkoholinkäytöstä luopua kokonaan, Yki-Järvinen kertoo.

Ei-alkoholiperäisestä rasvamaksasairaudesta puhutaan, kun henkilö juo vähemmän kuin 30 grammaa (miehet) tai 20 grammaa (naiset) alkoholia päivässä.

Lisää aiheesta:

"Uhkaan pitäisi kunnolla havahtua" – salakavalaa tautia sairastaa jo joka kolmas aikuinenYleinen terveysongelma moninkertaistaa alkoholin haitat – "Erittäin haitallinen yhdistelmä"Rasvamaksatauti ei ole vain aikuisten ongelma – yksi asia "suoraan yhteydessä pienempään sairastumisriskiin"Jo kesän tissuttelu vahingoittaa terveyttäsi – näin vakavia seurauksia voi olla kuukausien ryyppyputkellaPuoli miljoonaa suomalaista kärsii maksasyöpää aiheuttavasta sairaudesta – kolme merkittävää riskitekijääJoka neljännellä suomalaisella on rasvamaksa – näin ehkäiset ja hoidat
SyöpäAlkoholiTerveys ja hyvinvointiRuokavalioKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Syöpä
  • 06:46
    Asian ytimessä.doc

    Savuttomilla yhä enemmän Suomen tappavinta syöpää – keuhkosyöpä havaitaan usein liian myöhään

  • Eilen06:45
    Asian ytimessä.doc

    Marika Kojo ajoi kolarin ja sai syöpädiagnoosin samana päivänä: "Elän kuoleman rajapinnoilla"

  • pe20:15
    Raskaus

    30-vuotiaan naisen oireet viittasivat raskauteen – taustalla olikin vakava sairaus

  • ti18:50
    Sairaudet ja taudit

    Rinnat pitää tutkia joka kuukausi – näin teet sen oikein kotona

  • 26.10.08:30
    Kuolema

    Elli, 42, on sairastanut keuhkosyöpää jo 13 vuotta: "Elän puolen vuoden sykleissä"