Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri Strand: RKP ei estä rajalain syntyä

0:50RKP:n Strand käännytyslaista: "Yksikään hallituksen esitys ei ole RKP:hen kaatunut"Katso: "Ei tämä allekirjoittaneeseen ole kaatumassa", Strand vakuuttaa Huomenta Suomen haastattelussa.
Julkaistu 08.07.2024 08:32
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strand (r.) vakuuttaa, että RKP ei tule olemaan este rajalain säätämiselle.

Strand kertoi Huomenta Suomen haastattelussa, että puolue tulee kantansa kanssa julkisuuteen pian, kun hallintovaliokunnanmietintö on valmistunut.

– Meillä voi olla hyvinkin selkeä kanta, hän spekuloi.

Lue myös: Mikä on RKP:n kanta käännytyslakiin? Adlercreutz: "Meidän pitää jollain tavalla reagoida tähän tilanteeseen"

Strandin mukaan yhteisymmärrys on laaja siitä, että Suomen pitää jotenkin pystyä vastaamaan Venäjän toimintaan rajalla, kunhan keinot saadaan "edes jollain tavalla" yhteensovittamaan kansainvälisten sopimusten kanssa. Siksi hän uskaltaakin arvioida, että RKP ei tule estämään rajalain syntyä.

– Ei tässä ole tämän hallituskauden aikana vielä yksikään hallituksen esitys RKP:hen kaatunut.

Hän itsekin tukee rajalain säätämistä.

– Ei tämä allekirjoittaneeseen ole kaatumassa.

Eduskunnan hallintovaliokunta saattaa tänään saada niin sanottua käännytyslakia koskevan mietintönsä valmiiksi. Lain tarkoituksena on pyrkiä torjumaan välineellistetty maahantulo Suomen itärajalla, ja toteutuessaan laki mahdollistaisi sen, ettei turvapaikkahakemuksia otettaisi vastaan osalla itärajaa.

Katso videolta Eurooppa- ja omistajaohjausministeri Joakim Strandin koko haastattelu:

9:59Haastattelussa uusi ministeri Joakim Strand

Lue myös: Valmistuuko mietintö tänään? Käännytyslaki jälleen hallintovaliokunnan pöydällä eduskunnassa

Lisää aiheesta:

RKP:n Henriksson äänestää käännytyslain puolesta – kuvailee päätöstä kansanedustajauransa vaikeimmaksiAdlercreutz: RKP tukee rajalakia, mutta koko ryhmä ei sitä kannataPöllöraati: Käännytyslaki vaakalaudalla eduskunnassa – "Huima jännitysnäytelmä"Käännytyslaki voi tulla voimaan jo tänä kesänä – näin uskoo sisäministeri Rantanen YlelläOnko kansallinen turvallisuus RKP:lle omantunnon asia, kysyy PöllöraatiMTV Uutisten tiedot: Uusi "käännytyslaki" yritetään saada tänään lausuntokierrokselle
ItärajaRajavalvontaLait ja lainsäädäntöOrpon hallitusVenäjäRuotsalainen kansanpuolue (RKP)Politiikka
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Itäraja
  • ke05:19
    Karhut

    Onko suuntana talvipesä? Rajavalvontakamera ikuisti hellyttävän näyn Lieksassa

  • 29.10.14:44
    Turvallisuus

    Uusi turvaverkko rajoille – Suomi aloittaa yhteistyön santarmistojoukkojen kanssa

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 26.9.15:42
    Supo

    Supo itärajan yli tulleista venäläissotilaista: Yksittäistapauksia

  • 25.9.18:56
    Venäjä

    Häkkänen ei kiistä väitettä itärajan ylittäneistä sotilaista: "Erityisen kontrollin piirissä olevia henkilöitä"