Jari Sarasvuo tekee paluun perustamansa Trainer's Housen operatiiviseen johtoon.
Vuonna 2005 Jari Sarasvuo julkaisi kirjan Huomiotalous, jossa hän nosti esille, että yrityksiä johdetaan tulevaisuudessa yhä enemmän ulkopuolelta käsin.
– Tämähän on mennyt, kuten ennustin. Huomiotalous on tunnetuksi tekemäni käsite Suomessa, Sarasvuo pohtii nyt.
Pohdinta on ajankohtaista, koska Sarasvuo on päättänyt lähteä takaisin perustamansa yrityksen Trainer's Housen operatiiviseen johtoon. Tällä kertaa hän astuu markkinointijohtajan saappaisiin.
– Tuli ajatus, että voisin katsoa leffan vielä uudestaan. Pärjään edelleen huomiotaloudessa ja siinä, miten dialogia johdetaan yleisön kanssa.
– Markkinoinnin ensisijainen tehtävä on kasvattaa markkinaa niin, että markkina kasvattaa yritystä. Katson, että Trainer's Housen markkinointijohtajana olen vastuussa kasvusta.
Edellisen kerran Trainer's Housen johdossa Sarasvuo oli vuonna 2011. Samana vuonna yritys teki mittavat alakirjaukset ja toimitusjohtajana toiminut Sarasvuo lähti kävelemään päivittäisestä toiminnasta. Hän jäi kuitenkin pyörimään yrityksen tiloihin.
– Se oli hyvä ratkaisu, että silloin lähdin.
– Jäin kummitukseksi. Läsnäoloni ehkä enemmän masensi kuin virkisti. Poistumiseni vapautti hyvät ihmiset uuteen vaiheeseen.
