Jari-Matti Latvala kävi pokkaamassa yleiskilpailun voiton Korpilahdella lauantaina ajetussa TGS-rallissa.
Toyotan tallipäällikön hommia nykyään hoitava Latvala kävi parin kuukauden paussin jälkeen ulkoiluttamassa Toyota Celicaansa F-Cupiin kuuluvassa kilpailussa, joka sisälsi Suomen MM-rallista tuttuja erikoiskokeita. Latvala ajoi rallin viidellä erikoiskokeella neljä pohja-aikaa ja otti ykkössijan lopulta 52 sekunnin erolla Joonas Lindroosiin.
Kahden ensimmäisen erikoiskokeen jälkeen Latvalalla oli vain 0,6 sekunnin etumatka Lindroosiin, mutta kolmella viimeisellä pikataipaleella MM-sarjan kokenein kuljettaja meni menojaan.
– Ensimmäisen erikoiskokeen jälkeen ajattelin, että mitähän tästä tulee. Ura oli todella iso, tie oli pomppuinen, ja menimme penkkoja pitkin. Molemmat takakulmatkin ovat kasassa, Latvala kertasi MTV Urheilulle kilpailun maalissa.
– Oittilassa ajaminen parani hieman, mutta se ei ollut vieläkään hyvää. Vellipohjassa, Leustussa ja Moksissa sain ajamisesta kiinni.
Latvalan kartanlukijana toimi entinen WRC-kuljettaja Juho Hänninen, joka on lukenut Latvalalle nuotteja viime vuosina kansallisissa kisoissa. Hänninen teki mielenkiintoisen huomion Latvalan ajosuorituksesta.
– Juho sanoi lopuksi: ”Jari-Matti, jos sä olisit ajanut yhtä hyvin keula edellä silloin WRC-autolla, sä ajaisit vieläkin maailmalla.” Siihen olen ihan tyytyväinen, Latvala myhäili.
Vaikka Latvalalle kotimaiset historic-kisat ovat lähinnä fiilistelyä, syttyy lähtöviivalla edelleen kova kilpailuvietti.

