Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Täpötäysi matkustajakone roihahti liekkeihin Tokion lentokentällä, ainakin viisi kuoli – ruotsalaisperhe kertoo kauhunhetkistä: "Kaaos"

0:32Mitä tässä videolla tapahtuu? Japanin turmakoneen karmivat viimeiset sekunnit tallentuivat kameraanMitä tässä videolla tapahtuu? Japanin turmakoneen karmivat viimeiset sekunnit tallentuivat kameraan
Julkaistu 02.01.2024 11:46(Päivitetty 02.01.2024 15:59)
Toimittajan kuva
Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

Matkustaja­kone paloi kiito­tiellä Hanedan lentokentällä. Lennolla oli lähes 380 matkustajaa ja lentohenkilöstön jäsentä.

Lentoyhtiö Japan Airlinesin matkustajakone paloi Japanin pääkaupunki Tokiossa Hanedan lentokentällä, uutisoivat muun muassa Reuters ja BBC.

LK Japani Japan Airlines 02012024AFP / Lehtikuva

Kone oli matkalla Hokkaidosta Tokioon. Palon syystä ei ole vielä kerrottu.

BBC:n mukaan koneessa olleet 379 matkustajaa ja henkilökunnan jäsentä pääsivät ulos koneesta.

Japanin yleisradioyhtiö NHK:n videon mukaan liekit tulivat ulos koneen ikkunoista ja nousivat ilmeisesti koneen alta. Videomateriaalissa näkyy, miten lentokone palaa täysin ja romahtaa liekkien roihutessa.

1:20Japan Airlinesin kone ilmiliekeissä lentokentälläKatso videolta, kuinka suuriin liekkeihin pienen näköinen palonalku lopulta kasvoi.

Matkustajakone törmäsi Japanin uudenvuodenpäivänä maan keskiosaa ravistelleen maanjäristyksen uhreille apua viemässä olleeseen rannikkovartioston koneeseen, jonka kuusihenkisestä miehistöstä viisi henkilöä kuoli onnettomuudessa, kertoo NHK. Rannikkovartioston edustaja kommentoi aiemmin koneen kapteenin selviytyneen, mutta muu miehistö oli kateissa.

Tuleen syttyneestä matkustajakoneesta evakuoitiin kaikki 367 matkustajaa ja 12 miehistön jäsentä.

Koneesta pelastuneet ruotsalaiset: Ihmiset kirkuivat japaniksi

Ruotsalaismedia Aftonbladet tavoitti koneessa olleen ruotsalaisperheen.

– Yhtäkkiä matkustamo täyttyi savusta ja kaikki kirkuivat japaniksi, kommentoi täysin palossa tuhoutuneessa lentokoneessa ollut 17-vuotias ruotsalainen Anton Deibe.

Deibe oli koneessa siskonsa Ellan, äitinsä Kristinin ja isänsä Jonaksen kanssa.

– Kun kone laskeutui, katsoin ulos koneen ikkunasta. Ikkuna tuntui lämpimältä ja näin, kun se hajosi. Sitten tulivat paloautot ja alkoivat suihkuttaa sammutusnestettä. 

Kaikki muut matkustajat puhuivat japania, eikä ruotsalaisperhe ymmärtänyt, mitä tapahtuu.

– Muutamassa minuutissa koko matkustamo täyttyi savusta. Heittäydyimme lattialle. Sitten hätäuloskäynnit avautuivat ja pääsimme ulos, kertoo Jonas Deibe Aftonbladetille.

– Se oli hurjaa. Meillä ei ollut aavistustakaan, mihin meidän pitäisi mennä, joten juoksimme vain pois. Siellä oli kaaos, Anton Deibe sanoo.

OMA Japani lento

Jonas Deiben mukaan kaikki koneessa olleet 367 matkustajaa saatiin evakuoitua muutamassa minuutissa. Pian sen jälkeen koko kone oli liekeissä.

– Se kone palaa maan tasalle.

Deiben perhe voi hyvin. Kaikki koneen matkustajat kuljetettiin Hanedan lentoasemalle, jossa he odottavat lisätietoa.

– Olemme täysin sokissa. En usko, että olemme vielä tajunneet, mitä on tapahtunut, Anton Deibe sanoo.

Lisää aiheesta:

"Syöksyi vauhdilla" – Intian lentoturman ainut selviytyjä kertoo pelastumisestaanTämä Intian lentoturmasta tiedetään – suomalaisasiantuntija: "Aivan kuin moottoritehot olisivat menneet"Toronton lentoturman selviytyjä Peter paljastaa hyytävän yksityiskohdan: "On hullua, että kaikki ovat elossa"SAS-koneen kauhunhetket Grönlannin yllä – video näyttää kaaoksen: "Moottorit sammuivat"Lohduton video Kazakstanin lentoturmapaikalta – eloonjäänyt kertoo kauhun hetkistä: "Kaikki oli kuin elokuvissa: huutoja, kiljuntaa, itkua"Matkustajalentokone syttyi tuleen hätälaskun jälkeen Singaporessa
JapaniTulipalotLentokoneetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Japani
  • to14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • ti05:32
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat ja Japani allekirjoittivat sopimuksen mineraaleista ja maametalleista

  • 21.10.14:35
    Ulkomaat

    Moottoripyöräilevä hevirumpali nousi Japanin ensimmäiseksi naispääministeriksi

  • 14.10.17:22
    Ruoka

    Sushiakin suositumpaa! Japanin omaa "karjalanpiirakkaa" saa Suomestakin

  • 3.10.15:53
    Politiikka

    "Japanin Thatcher" voi nousta maan ensimmäiseksi naispääministeriksi – hän ei hyväksyisi kruunua naiselle