Janssoninkiusaus ja uuniomenat
janssoninkiusaus
Janssoninkiusaus (4 annosta)
- 1 kg perunaa
- 65 g anjovisfileitä (1 prk)
- 2 sipulia
- 1 pkt pekonia
- 1 pnt tilliä (pieni puntti)
- suolaa
- valkopippuria
- munamaito:
- 5 dl maitoa
- 4 munaa
- anjovisliemi
Pese , kuori ja suikaloi perunat. Valuta anjovisfileet siivilässä ja säästä liemi munamaitoon. Hienonna sipuli ja tilli. Leikkaa pekoni suikaleiksi. Sekoita maito, munat ja anjovisliemi keskenään ja mausta pippurilla.
Voitele uunivuoka ja lado pohjalle ensin perunaa, sitten sipulia ja vielä muutama anjovisfilee. Mausta kerroksia tarvittaessa suolalla ja valkopippurilla mutta muista että anjovisfileissä on melko runsaasti suolaa. Ripottele väleihin myös tilliä. Lado vuokaan toinen samanlainen kerros ja levitä päällimmäiseksi kerros perunasuikaleita. Kaada munamaito vuokaan ja ripottele pinnalle tillisilppua. Paista 200 asteisessa uunissa 30-45minuuttia.
Uuniomenat (4 annosta)
- 8 pientä omenaa
- 100 g voita
- 1 dl kaurahiutaleita
- 1 dl fariinisokeria
- vaniljajäätelöä tai valmista vaniljakastiketta
Pese omenat hyvin ja halkaise keskeltä poikittain. Koverra siemenkota pois molemmista puolikkaista. Sekoita pehmeään voihin kaurahiutaleet ja fariinisokeri ja lusikoi seosta omenan puolikkaiden syvennyksiin. Paista omppuja 200 asteisessa uunissa 10-20 minuuttia omenan koosta riippuen.
Reseptit: Alex Nurmi/ Ruokala
Uusimmat
-
07:05
Rannalta löytyi 60-vuotias pulloposti – tällainen oli viesti: "Pitäisi varmaan kiittää..."
-
07:02
Suomalainen missikaunotar Aja silvottiin nelivuotiaana metsäaukiolla: "Muistan jokaisen veistä vetäneen käden liikkeen"
-
06:52
MM-hiihtojen päätteeksi jämerä suomalaisavautuminen, mutta onko FIS valmis muutokseen? "Jokainen voi ajatella millaisen myllerryksen se aiheuttaisi"
-
06:44
Tullin koronakoirat eivät pääsekään töihin: Ministeriön mukaan lääketieteellinen näyttö ei riitä, tulli on hämmentynyt – "Koulutetut koirat eivät voi odottaa loputtomiin"
-
06:39
Sunnuntain suomalaiset Oberstdorfin MM-kisoissa: Viimeinen tanssi – parketilla Iivo Niskanen
-
06:05
Tulitaistelu keskellä Helsinkiä, sinkohyökkäys jengitiloihin ja kranaatti-isku baariin – näin moottoripyöräjengit kasvoivat verellä ja väkivallalla
-
06:00
Therese Johaug ärähtää saksalaisvalmentajan kohuehdotukselle – "Hänen pitäisi tutkia muiden maiden toimintatapoja, ennen kuin avaa suunsa"
-
05:38
85-vuotias dalai-lama sai AstraZenecan koronarokotteen
-
05:31
Myanmar pyytää Intiaa palauttamaan turvaa hakeneita poliiseja – kieltäytyivät tottelemasta sotilasjuntan käskyjä
-
05:17
Ulkomailta kasveja tilaavaa harrastajaa voi odottaa paperisota: "Tulee varmaan jonkin verran virallisten teiden ohi"
-
04:53
Siperiassa Objokeen päässyt öljyä – jäisellä joella näkyi suuria liekkejä
-
04:44
Sveitsissä äänestetään tänään burkakiellosta – asua käyttäviä asuu maassa vain kymmeniä
-
04:34
Nordean kortit ja tärkeät palvelut pois käytöstä sunnuntaina: "Varatkaa käteistä"
-
23:06
Loton 6 500 000 euron potti jäi nappaamatta: Ensi viikolla tarjolla 8 000 000 euroa
-
22:41
Norjan hiihtotähdeltä kohahduttava teko – selvisi vakavalla varoituksella
-
22:30
SM-liigailta pakettiin HIFK-tähden näyttävän tykityksen myötä – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:25
7-vuotias poika loukkaantunut Leppävirralla: Ajoi moottorikelkalla päin puuta – "Ei ollut kyse kävelyvauhdista"
-
22:22
Wilma Murto EM-finaalin kuudes – pelasi upporikasta ja rutiköyhää
-
22:17
Humalainen päähänpisto toi sakot kolmekymppiselle miehelle – ryömi aidan ali laivastotukikohtaan, koska halusi oikoreitin kotiinsa
-
22:00
Mikko Töyssyn taannoinen tietovisakokemus ei mennyt lainkaan putkeen – nyt näyttelijä pyrkii puhdistamaan maineensa
-
Lataa lisää