Suomen jääkiekkomaajoukkueen päävalmentaja Jukka Jalonen saavutti ensimmäisessä olympiatason turnauksessaan heti pronssia.
- Tämä on ollut vaikea ja haastava projekti. Olemme olleet vähän vajaat pari viikkoa joukkueen kanssa yhdessä ja nyt saimme homman toimimaan, Jalonen sanoi Ylen haastattelussa.
- NHL-pelaajat ovat vähän erilaisia kuin Euroopassa pelaavat. Heidän kanssa toimiminen vaatii vähän erilaisia asioita.
Jalosen mukaan 5-3-voittoon päättynyt pronssiottelu Slovakiaa vastaan kuvasti Leijonien koko turnausta hyvin. Hyvä alku, sen jälkeen notkahdus ja lopulta uusi nousu.
- Se kertoo joukkueen henkisistä voimavaroista, jotka näkyivät välillä. Pelasimme kuusi peliä ja kolmansien erien saldo on 11-0. Se kertoo jotain joukkueen moraalista, Jalonen sanoi.