Jalkapallon miesten MM-lopputurnaus järjestetään marras-joulukuussa Qatarissa, jossa alkoholinkäyttö julkisella paikalla on kiellettyä. Meksikossa asiaan varaudutaan kieltämällä maasta kisoihin matkaavia faneja jättämään tequila kotiin.
Meksikolaiset ovat aina olleet yksi MM-kisojen värikkäimmistä ja intomielisimmistä kannatusjoukoista.
– Tykkäämme laulaa, juoda ja tanssia, koko ajan, Meksikon "superfani", jo kymmenessä lopputurnauksessa näkynyt ja kuulunut Hector Chavez kuvailee.
LUE MYÖS: Anabolista steroidia testituloksessa – jalkapalloilijan MM-kisamatka vaarassa
Qatariin ei saa tuoda alkoholia, ja toinen vaikea asia nieltäväksi meksikolaisille saattaa olla oluen hinta MM-järjestäjämaassa. Se on moninkertainen Meksikoon verrattuna.
Kisoihin odotetaan jopa 80 000 meksikolaisfania. Heistä jokainen on maksanut 14 000–20 000 dollaria matkastaan, johon sisältyvät alkulohkopelit, majoitus ja lennot.
Meksikolaisten matkassa on myös viitisentoista kansalliskaartin jäsentä, ilman aseita ja univormuja. He toimivat välikäsinä fanien ja qatarilaisviranomaisten välillä. Faneille järjestetään myös erityinen toimipiste, josta saa apua, mikäli ongelmia ilmaantuu.
Meksikolaisfanit muistetaan
Meksikolaisfanit ovat jättäneet jälkensä aiempiin MM-turnauksiin.
