Jalkapallon maanosaliittojen mestaruusturnaus (Confederations cup) alkaa keskiviikkona ensi vuoden MM-lopputurnauksen isäntämaassa Saksassa. Niin sanoituissa MM-esikisoissa on mukana kahdeksan joukkuetta, jotka pääsevät harjoittelemaan varsin paineettomasti MM-pelejä varten.
Isäntämaa Saksalle turnaus on hyvä harjoitus MM-järjestelyjä silmällä pitäen. Kaikkiaan Frankfurtissa, Leipzigissa, Hannoverissa, Nürnbergissä ja Kölnissä otellaan 16 peliä. Loppuottelu pelataan Frankfurtissa 29. kesäkuuta.
Turnauksesta saattaa tulla hyvinkin yllätyksellinen, sillä kovimmat suosikit Argentiina ja Brasilia ovat hieman kokeiluryhmällä liikkeellä. Lohko A:ssa pelaavat Argentiinan ohella Saksa, Australia ja Tunisia, B-lohkossa Brasilian haastavat Kreikka, Meksiko ja Japani.
Brasilia on mukana ilman suurinta tähteään Ronaldoa, jolle suotiin vapaata hyökkääjän vedottua uupumukseen. Keltapaidat ovat silti vahvalla ryhmällä mukana, sillä kentällä katsojia viihdyttävät sellaiset taiturit kuin Ronaldinho, Adriano, Kaka ja nouseva tähti Robinho.
Alkulohkossa ei brasseille ole luvassa vaikeuksia, sillä Euroopan mestari Kreikka on vajonnut pilvistä ja joutuu tosissaan taistelemaan paikasta MM-lopputurnaukseen. Meksiko ja Japani taistelevat tiukasti kreikkalaisten kanssa lohkon kakkossijasta ja sitä myöten paikasta välieriin.
A-lohkossa Saksa ja Argentiina ovat ylitse muiden. Saksa pelaa kotiyleisön edessä, ja tarvitsee kovia otteluita MM-karsintojen puuttuessa. Argentiina puolestaan voi hioa kuvioita ilman MM-paineita, sillä komea voitto Brasiliasta varmisti joukkueen paikan lopputurnaukseen. Argentiina lähtee turnaukseen ilman Hernan Crespoa, Roberto Ayalaa, Juan Sebastian Veronia sekä ykkösmaalivahti Roberto Abbondanzieria, mutta silti ryhmästä löytyy nuoria taitureita tarpeeksi jatkopaikkaan.
MM-kisoissa vaisuiksi jääneet Oseanian menestykset ovat saaneet laihaa korvausta maanosaturnauksessa, sillä Australia on pärjännyt kisoissa hopealle 1997 ja pronssille 2001. Nyt australialaiset ovat jälleen innolla mukana ja pyrkivät komeaan päänahkaan Saksan ja Argentiinan kustannuksella. Afrikan edustaja Tunisia on nyt liian kovassa seurassa.
(MTV3-STT-Reuters)
