Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ivan Puopolon kolumni: Vääryyksiä kaupan! Ostakaa, ostakaa!

6:42Valion turkkilaisen jogurtin pakkaus saa uuden ilmeen – brändi- ja vastuullisuusjohtaja kertoo, miksi tuotteen ulkoasuun on tehtävä muutoksiaValion turkkilaisen jogurtin pakkaus saa uuden ilmeen – brändi- ja vastuullisuusjohtaja kertoo, miksi tuotteen ulkoasuun on tehtävä muutoksia
Julkaistu 29.08.2020 08:02

MTV UUTISET

Vääryyspöhinä käy kuumana. Oikeammin sanottuna ehkä liiankin kuumana. Aihetta ruotii kolumnissaan MTV:n Uutisaamun juontaja Ivan Puopolo.

Olette ehkä huomanneet viime aikoina lisääntyneen vääryyksien määrän. On vääriä sanoja, ajatuksia, logoja, jäätelöpuikkoja, pelikortteja ja jugurttipurkkeja. Kun historiaa kirjoitetaan uusiksi, Suomi onkin yhtenä aamuna kolonialistinen. Rasismia löytyy nykyisin jopa avaruudesta! 

Saattaa tuntua epätodelliselta, eikä ihme. Vääryysmarkkinat ovat nimittäin ylikuumentuneet.

Vääryysmarkkinat ovat kuin mitkä tahansa markkinat: on ostajia ja myyjiä. Myytävänä on kaikenlaista rasismista misogyniaan ja homofobiasta fasismiin.

Kauppaa ei käydä rahalla vaan sosiaalisella pääomalla. Se, joka onnistuu löytämään vääryyttä, saa korvaukseksi kunniaa ja selkääntaputuksia. Vääryyksien löytäjä on sankari!

Ostajat puolestaan voivat kätevästi osoittaa muille olevansa hyviä ihmisiä. Kun suureen ääneen tuomitsee twiitin, logon tai väärämielisen, voi parantaa maail... hioa imagoaan samalla, kun Netflix pyörii. Kuka nyt ei pahuutta vastustaisi.

Oikea vääryys on unohdettu

Ylikuumentuneilla vääryysmarkkinoilla olennaista ei ole se, onko kyseessä ihan oikeasti vääryys. Riittää, että jotkut uskovat sen olevan vääryys.

Mitä vähäpätöisemmän teon saa näyttämään silmittömältä pahuudelta, sen parempi. Maailman parhaat vääryyskauppiaat yhdistävät perus-Pasin sometykkäyksen käden käänteessä holokaustiin. Silmänräpäyksessä Pasi on potentiaalinen kansanmurhaaja, eikä kenenkään edes tarvinnut poistua kotoa!

Kun vääryyksiä voi luoda tyhjästä, kaikki haluavat oman osansa. Kauppiaiden joukko kasvaa ja vääryyksiä syntyy liukuhihnalta: päähineitä, sketsejä, liikennemerkkejä, ammatteja, patsaita, elokuvia, kirjoja, gaaloja, ilmeitä, eleitä. Kaikki käy.

Vääryyspöhinän hurmoksessa epäkorrektisti nimetty galaksi tuntuu samalta kuin 1800-luvun orjakauppa.

Kuten aina, lopulta ylikuumentunut kupla kuitenkin puhkeaa. Vääryyksien Slushista valot sammuvat ja hurmos hiipuu.

Silloin kaupattujen vääryyksien todellinen arvo paljastuu. Pöhisijöille valkenee, että kyse ei ollutkaan ihan kohta alkavasta kansanmurhasta vaan Pasin vahinkoklikkauksesta pikku päissään perjantai-iltana.

Lisää aiheesta:

Ivan Puopolon kolumni: Vuoden 2020 parhaat järjettömyydetKun salaliittoteorioita levittävä QAnon iski Suomen joogapiireihin, Mia Jokiniva ryhtyi toimeen – "Siinä vaiheessa alkoivat hälytyskellot soida"Ivan Puopolon kolumni: "No, mikäs tänään on rasistista?"Ivan Puopolon kolumni: Poliittinen korrektius tuhoaa järkevän keskustelunIvan Puopolon kolumni: Maria Nordinin elinkeino yritettiin tuhota somepäivityksen takia – paniikin sijaan kohut tarjoavat mahdollisuuden myös sananvapauden puolustamiseenKirja-arvio: Maantietoa naurunpyrskähdyksinä
KolumniIvan PuopoloKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kolumni
  • 19.10.19:36
    Ranska

    Helena Petäistö: Ranska ei ole koskaan oppinut uimaan demokratiassa – nyt se heitettiin räpiköimään sinne väkisin

  • 5.10.17:07
    Matkailu

    Itärajasta matkailuvaltti! Aikamatka vanhaan Savonlinnaan näytti Helena Petäistölle, miten Itä-Suomi voi pelastua

  • 21.9.15:15
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Ranska on umpisolmussa – uudella mahtimiehellä mahdoton tehtävä

  • 7.9.09:51
    Helena Petäistö

    Helena Petäistön kolumni: Totuuden kertominen oli liikaa – huomenna kaatuu taas Ranskan hallitus

  • 24.8.10:33
    Ukrainan sota

    Helena Petäistön kolumni: "Wannabe-rauhannobelisti" Trumpin suuri geopoliittinen näytelmä olikin farssi