Hämeenlinnan Pallokerho jatkoi Turun Palloseuran synkkää liigataivalta, sillä toisen sarjapelin luotsannut TPS:n valmentaja Miika Elomo joutui maistamaan tappion karvautta. HPK vei täyden pistepotin luvuin 3-1 (1-0, 2-0, 0-1).
– Isäni Tero käy katsomassa kaikki kotipelit, mutta nyt hän lähti äitini kanssa teatteriin jo ensimmäisen erän jälkeen. Isältä jäi näkemättä urani ensimmäinen liigamaali, sanoi toisen polven liigakiekkoilija Eetu-Ville Arkiomaa, joka teki Kerhon sinettiosuman.
– Monta kertaa jo aiemmin on tuntunut, että onnistuminen voi tulla. Nyt tuli viimein palkinto, 21-vuotias Arkiomaa tuumi.
TPS:n valmentaja Elomo näki valoa tunnelin päässä, vaikka kaikki ei mennytkään kuin elokuvissa.
– Työmoraali oli paikalla. Jos joukkue kehittyy tätä vauhtia, tästä voi hyvä tulla. Pelaaminen on aktiivista, kehui Elomo.
HPK:n vahti Juuse Saros oli mainio. Heikki Liedes teki avausmaalin Kerhon liigapaidassa.