Haminassa peltipoliisin kuvaan kauko-ohjattavan autonsa saanut mies on antanut haastattelun Ilta-Sanomille. Mies toivoo, ettei hänen päähänpistonsa saa muita tekemään samaa temppua.
Kerroimme eilen keskiviikkona valtatiellä 26 Haminassa sijaitsevan peltipoliisin ottamasta valokuvasta, joka sai ylikomisarionkin leuan putoamaan lattiaan.
Lauantaina 10. lokakuuta iltaseitsemältä otetussa kuvassa nimittäin näkyi pienikokoinen kauko-ohjattava auto, jonka nopeus oli ollut 60:n alueella hieman yli 70 kilometriä tunnissa.
Poliisin liikenneturvallisuuskeskuksen johtaja ylikomisario Dennis Pasterstein totesi MTV Uutisille, ettei vastaavaan ole ennen törmätty. Mitään hauskaa hän ei asiassa kuitenkaan nähnyt.
LUE MYÖS: Ylikomisario Pasterstein ei ollut uskoa silmiään, kun näki peltipoliisin Haminassa ottaman kuvan: "Emme ole tavanneet vastaavaa"
– Tieliikenteessä kuolee ja loukkaantuu liian monta ihmistä jo ilmankin ylimääräistä kikkailua, Pasterstein jyrähti.
"En niin tyhmä ole"
Ilta-Sanomat kertoi torstaina tavoittaneensa miehen, jonka päähänpistosta tapauksessa oli kyse. Hän kertoo huolehtineensa kaverinsa kanssa, että muuta liikennettä ei tienpätkällä ollut.
