Tuoreen tutkimuksen mukaan säännöllisellä suklaansyönnillä sekä alhaisella painoindeksillä on yhteys.
Tutkimuksen mukaan paljon suklaata syövillä ihmisillä on pienempi painoindeksi riippumatta siitä, paljonko he syövät muuta ruokaa tai liikkuvat.
Tumma suklaa on aiemmissa tutkimuksissa yhdistetty monenlaisiin terveyshyötyihin. Suklaan on muun muassa kerrottu olevan hyväksi psyykkiselle hyvinvoinnille sekä verenpaineelle. Suklaata on kuitenkin lähes aina pidetty laihduttajan vihollisena, sillä se sisältää runsaasti kilokaloreita.
Kalifornian yliopistossa 1000 ihmisellä tehty tutkimus kuitenkin osoittaa, että suklaan syönti ei välttämättä kerrytäkään kiloja vyötärölle. Päin vastoin, säännöllisesti suklaata syövät vaikuttaisivat olevan hoikempia, sillä heillä on tutkimuksen mukaan pienempi painoindeksi.
Tutkimukseen osallistuneet koehenkilöt olivat perusterveitä ihmisiä, jotka raportoivat suklaansyöntiään kuukausien ajan. Mielenkiintoisinta tutkimuslöydöksissä oli, että runsaasti suklaata kuluttavat söivät päivittäin enemmän kilokaloreita kuin muut koeryhmäläiset, mutta onnistuivat silti pysymään hoikkina.
– Tutkimustuloksemme viittaavat siihen, että painoon ei vaikuta yksin kilokalorien määrä. Suklaanystäville tämä on tietenkin ilouutinen, tohtori Beatrice Golomb kommentoi yliopiston tutkimusta
Lähde: Fox News
(MTV3)
Uusimmat
-
00:01
Hypo: Asuntojen hinnat laskevat pääkaupunkiseudullakin, jää jälkeen muun maan kehityksestä ensi kertaa sitten vuoden 2008
-
23:54
Kristiina Mäkelä täysin haltioituneena Ylen haastattelussa EM-hopean jälkeen – "Olen iloinen, että pystyn puhumaan"
-
23:49
Katso onnellisen EM-voittaja Topi Raitasen haastattelu: "Kyllä mä olen tiennyt"
-
23:17
Terroristijärjestö al-Shabaabin asemiehet hyökkäsivät hotelliin Mogadishussa – hyökkääjät edelleen rakennuksessa
-
23:14
Kristiina Mäkelä otti EM-hopeaa uudella Suomen ennätyksellä!
-
23:10
Uutislehti Politico listasi tähtipoliitikkojen kohutanssit – Marin sai huippupisteet: "Ykkösvalinta juhlaseuraksi"
-
22:52
Viivi Lehikoinen EM-finaalin kuudes
-
22:45
Euroopan mestari Topi Raitanen ikionnellisena Ylen haastattelussa: "Ei tämä Saksa niin paska maa olekaan"
-
22:16
Eurojackpotista Tanskaan lähes 17 miljoonaa
-
22:11
Uskomatonta! Topi Raitanen voitti ylivoimaisesti EM-kultaa!
-
21:59
Kansainvälisen median johtajat ymmärtävät Marinin juhlintaa: "Pääministeriys ja nauttiminen voidaan sovittaa yhteen – Euroopan elegantein johtaja"
-
21:33
Esapekka Lappi sai uuden lempinimen – katso Lapin haastattelu perjantain ajon jälkeen
-
21:30
Justin ja Hailey Bieber ovat läheisempiä kuin koskaan – vihjasivat perheen perustamisesta: "Kun lapset tulevat mukaan kuvioon"
-
21:21
Marin vakuutti, että hän ja Suomi olivat toimintakykyisiä myös hänen juhliessaan railakkaasti: "Ei maamme niin heikoissa kantimissa ole"
-
21:17
Uskomaton näky Suomen maantiellä – romuttamiselta pelastettu historiallinen matkustajakone kuljetetaan Turun Pansioon
-
20:56
Demokraatti: Marinin illanvietosta julkaistuista videoista kaksi kantelua JSN:ään
-
20:48
Pääministeri Marinin kanssa juhlinut Tinni Wikström kommentoi bileillasta syntynyttä kohua
-
20:33
Valioliigan tähtivalmentajien riidasta isot sanktiot – Chelsea-luotsi sai kovemmat rangaistukset
-
20:29
91-vuotias isoäiti herättää huomiota nuorekkuudellaan – "Hän ei vain vanhene"
-
20:24
Kuin ennen vanhaan: Marko Jantunen kynäili läpiajosta näyttävän osuman – muisteli vaihtopenkillä legendaarista ketjua: "Joka pelissä oli läpiajoja"
-
Lataa lisää