Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut Ilmasotakoulun vääpelin kuuden vuoden vankeuteen useista törkeistä rikoksista. Vankeusrangaistuksen lisäksi oikeus määräsi hänet viralta pantavaksi sekä menettämään sotilasarvonsa.
Oikeuden mukaan Atte Juhani Poikonen, 41, syyllistyi kahteen törkeään ampuma-aserikokseen, yhteen törkeään huumerikokseen, törkeään dopingrikokseen ja palvelusrikokseen.
Hän myönsi kaikki syytteet, paitsi toisen törkeän ampuma-aserikoksen kohdalla hän katsoi syyllistyneensä vain perusmuotoiseen ampuma-aserikokseen. Lisäksi hän sanoi, että oli pitänyt hallussaan hieman vähemmän huumeita kuin mitä syytteessä oli.
Poikonen tuomittiin osana isompaa huumejuttua, jossa muun muassa tuotiin suuria määriä amfetamiinia Hollannista Suomeen. Kokonaisuudesta tuomittiin ehdottomaan vankeuteen myös useita muita ihmisiä. Oikeudessa Poikonen kertoi tutustuneensa osaan kanssasyytetyistään portsarihommissa.
Tuhannen euron palkkio säilyttämisestä
Oikeuden mukaan Poikosen vakavin rikos oli törkeä huumerikos, jossa hän oli oikeuden mukaan säilyttänyt asunnossaan 25:tä kiloa amfetamiinia. Syyttäjän mukaan Poikosen hallussa pitämien huumeiden arvo katukaupassa olisi ollut vähintään miljoona euroa.
