Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ilmasotakoulun vääpeli menetti sotilasarvonsa ja sai kuusi vuotta vankeutta törkeistä rikoksista – säilytti kotonaan miljoonan euron amfetamiinierää

Poliisi löysi Atte Juhani Poikosen kotoa myös useita laittomasti hänellä olleita sarjatuliaseita, käsiaseita sekä ampuma-aseiden lippaita. Kahden konepistoolin osalta oikeus katsoi, että kyseessä olivat erityisen vaaralliset ampuma-aseet.
Poliisi löysi Atte Juhani Poikosen kotoa myös useita laittomasti hänellä olleita sarjatuliaseita, käsiaseita sekä ampuma-aseiden lippaita. Kahden konepistoolin osalta oikeus katsoi, että kyseessä olivat erityisen vaaralliset ampuma-aseet.
Julkaistu 24.03.2023 16:09

MTV UUTISET – STT

Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut Ilmasotakoulun vääpelin kuuden vuoden vankeuteen useista törkeistä rikoksista. Vankeusrangaistuksen lisäksi oikeus määräsi hänet viralta pantavaksi sekä menettämään sotilasarvonsa.

Oikeuden mukaan Atte Juhani Poikonen, 41, syyllistyi kahteen törkeään ampuma-aserikokseen, yhteen törkeään huumerikokseen, törkeään dopingrikokseen ja palvelusrikokseen.

Hän myönsi kaikki syytteet, paitsi toisen törkeän ampuma-aserikoksen kohdalla hän katsoi syyllistyneensä vain perusmuotoiseen ampuma-aserikokseen. Lisäksi hän sanoi, että oli pitänyt hallussaan hieman vähemmän huumeita kuin mitä syytteessä oli.

Poikonen tuomittiin osana isompaa huumejuttua, jossa muun muassa tuotiin suuria määriä amfetamiinia Hollannista Suomeen. Kokonaisuudesta tuomittiin ehdottomaan vankeuteen myös useita muita ihmisiä. Oikeudessa Poikonen kertoi tutustuneensa osaan kanssasyytetyistään portsarihommissa.

Lue myös: Ilmasotakoulun vääpeli syytettynä raskaista rikoksista – asunnosta löytyi 25 kiloa amfetamiinia ja luvattomia sarjatuliaseita

Tuhannen euron palkkio säilyttämisestä

Oikeuden mukaan Poikosen vakavin rikos oli törkeä huumerikos, jossa hän oli oikeuden mukaan säilyttänyt asunnossaan 25:tä kiloa amfetamiinia. Syyttäjän mukaan Poikosen hallussa pitämien huumeiden arvo katukaupassa olisi ollut vähintään miljoona euroa.

Poikonen kertoi, että hänelle oli luvattu säilyttämisestä tuhannen euron palkkio. Lisäksi hän myönsi ostaneensa huume-erästä kilon itselleen myydäkseen sen eteenpäin.

Poliisi löysi Poikosen kotoa myös useita laittomasti hänellä olleita sarjatuliaseita, käsiaseita sekä ampuma-aseiden lippaita. Kahden konepistoolin osalta oikeus katsoi, että kyseessä olivat erityisen vaaralliset ampuma-aseet.

Palvelusrikoksesta hänet tuomittiin muiden rikosten johdosta.

– Poikonen on sotilaana, palvellessaan Ilmasotakoulussa vääpelinä, rikkonut tai jättänyt täyttämättä palvelukseen kuuluvan velvollisuuden – – Poikosen menettely on ollut omiaan vaarantamaan luottamusta Puolustusvoimille kuuluvien tehtävien asianmukaiseen hoitoon, syyttäjä katsoi.

Lisää aiheesta:

Parikymppinen suomalaismies pyöritti miljoonaluokan huumekauppaa – sai viisi vuotta vankeuttaTilaisuus teki kierrätyslaitoksen työntekijästä varkaan – kolmelle ehdotonta vankeutta huumerikoksistaVangin kanssa heilastellut vanginvartija sai pitkän tuomion miljoonaluokan huumevyyhdistäOulun kaksoissurmasta tuomittu taas oikeudessa – mies selvisi rangaistuksetta pitkästä liudasta rikoksistaIlmasotakoulun vääpelin kotoa löytyi 25 kiloa amfetamiinia ja luvattomia sarjatuliaseita – mies tunnusti kaikenKovat tuomiot rapsahtivat: Amfetamiini matkasi Suomeen säilykepurkeissa
VankeustuomioPuolustusvoimatHuumerikoksetHuumeetAmpuma-aseetAlankomaatRahaKäräjäoikeusOikeudenkäynnitVankilaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vankeustuomio
  • Eilen07:02
    Rikospaikka

    Eetu Jaakkola syyllistyi raakaan murhaan 2015 ja sai elinkautisen: "Tämä oli viimeinen ylilyönti"

  • ke14:46
    Rikospaikka

    Eetu Jaakkola teki julman soralouhosmurhan kymmenen vuotta sitten: "Se ottaa aikansa, kun ajatusmaailma muuttuu"

  • ti11:50
    Henkirikokset

    Kolme lastaan kammottavasti murhannut nainen pääsee vankilasta

  • 19.10.19:05
    Rikospaikka

    Niko Ranta-aho sai rikoksistaan paljousalennusta, säästyi yli 20 vuoden tuomiolta – näin hän reagoi

  • 19.10.09:48
    Ranska

    Nicolas Sarkozy vankilaan – aiempi vangittu Ranskan ex-presidentti veljeili natsien kanssa