Kansainvälinen jääkiekkoliitto IIHF julkaisi maanantaina MM-kisojen ensimmäisen power rankinginsa. IIHF naljailee listauksessaan niin Leijonille, Ruotsille, Tshekille kuin Kanadallekin.
Latviassa pelattavat MM-kisat polkaistiin viikonloppuna kunnolla käyntiin ja kaikki joukkueet ovat olleet kisakaukalossa jo kahdesti. IIHF:lla on ollut tapana julkaista MM-kisojen aikana useampia power ranking -listoja, jossa se listaa MM-kisojen voimasuhteita ja joukkueiden peliesityksiä paremmuusjärjestykseen.
LUE MYÖS: Leijonien pelissä yksi suuri heikkous, Karri Kiveltä huolestuttava havainto – "Tökki jo ennen turnausta"
Avausviikonloppu tarjosi jo lukuisia yllätyksiä. Ruotsi hävisi Tanskalle ja Valko-Venäjälle, Kanada hävisi Latvialle sekä USA:lle ja Suomi joutui taipumaan Kazakstanille. IIHF otti ilon irti yllätyksistä.
Leijonat löytyy IIHF:n listalta sijalta viisi. Listauksessa tartuttiin Suomen maalintekohaasteisiin maalaamalla kauhukuvia tiistaisen Norja-ottelun ylle.

