Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Huuhkajien otteluihin pääsee sittenkin yleisöä! Olympiastadion avautuu rajoitetulle katsojajoukolle lokakuussa

© juha metso/All Over Press
Julkaistu 01.10.2020 21:29
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Yleisöä pääsee paikalle Suomen miesten jalkapallomaajoukkueen lokakuun kotiotteluihin Bulgariaa ja Irlantia vastaan, kun Euroopan jalkapalloliitto Uefa ilmoitti torstaina lieventäneensä yleisörajoituksia kansainvälisissä otteluissa.

Suomen Palloliitto kertoo nettisivuillaan, että sunnuntaina 11. lokakuuta pelattavaan Bulgaria-otteluun ja Irlantia vastaan keskiviikkona 14.10. pelattavaan toiseen Kansojen liigan otteluun otetaan paikalle noin 7 500–8 000 katsojaa.

Uefan päätöksen mukaisesti stadioneille voi jatkossa ottaa korkeintaan 30 prosenttia sen kapasiteetista. Kansalliset rajoitukset voivat kuitenkin pienentää osuutta.

Palloliitto käy Suomen viranomaisohjeistukset läpi ja antaa alkuviikosta lisätietoa asiassa.

– Tämä on totta kai hieno uutinen meille kaikille ja ennen kaikkea joukkueelle, joka saa hienosti tukeneen kotiyleisön jälleen tuekseen. Samalla on kuitenkin tärkeää muistaa, että vastuullisuutta ei voi liikaa korostaa, Palloliiton pääsihteeri Marco Casagrande sanoo.

Ennen kahta kotiotteluaan Huuhkajat pelaa vierasmaaottelun Puolaa vastaan 7. lokakuuta.

Lisää aiheesta:

Huuhkajien Kazakstan-karsintapeliin ei myydä yksittäislippuja koronarajoitusten takia – "Päätös tuli yllättäen"Yllättävä käänne: Huuhkajien EM-avaus voi saada lisää yleisöä Huuhkajien EM-otteluihin rajoitettu määrä yleisöäFanit pääsevät sittenkin Huuhkajien tueksi Olympiastadionille – tässä lipunmyynnin erikoispiirteetYllätyskäänne: Palloliitto perui tiedotustilaisuutensa viime hetkellä – Kansojen liigan otteluiden yllä yhä kysymysmerkkejäPalloliiton puheenjohtaja Ari Lahti vahvistaa ikävän uutisen Huuhkajat-faneille – "Sitä voi pitää varmana"
HuuhkajatKansojen liigaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • 20.9.08:59
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradecky toipuu hulppeissa maisemissa: "Vähän syö miestä" – tähtivahti jyrähtää Huuhkajat-puheista

  • 19.9.13:58
    Teemu Pukki

    Futisprofeetat: Konkarit siirrettävä syrjään Huuhkajista – "Hänellä ei ole enää annettavaa"

  • 18.9.21:00
    Jalkapallo

    Huuhkajista karu osoitus – näin heikkoa sijoitusta ei ole hetkeen nähty

  • 16.9.20:20
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradecky on koditon Monacossa

  • 11.9.17:42
    Lukas Hradecky

    Lukas Hradeckysta surkea uutinen – pitkään sivussa