Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hurja lehtiväite: Meghanin ja Harryn henkilökunta kaikkosi Frogmore Cottagesta – palaako herttuatar Britanniaan enää ikinä?

6:52Prinssi Harry ja herttuatar Meghan haluavat luopua velvollisuuksistaan ja hovissa on pidetty kriisikokous asian tiimoilta – kirjailija Kaisa Haatanen:"Kuningashuoneet lopettavat itse itsensä vähitellen"Kirjailija Kaisa Haatanen arvioi brittihovin tilannetta Viiden jälkeen -ohjelmassa 14. tammikuuta
Julkaistu 17.01.2020 15:06
Toimittajan kuva

Katariina Karjalainen

katariina.karjalainen@mtv.fi

Brittilehti Daily Mailin saamien tietojen mukaan Sussexin herttuaparin Windsorin-kodin henkilökunta on irtisanottu tai siirretty hovissa muihin tehtäviin.

Huhumylly prinssi Harryn ja herttuatar Meghanin ympärillä käy edelleen kovilla kierroksilla.

Sussexin herttuapari ilmoitti 8. tammikuuta aikovansa vetäytyä taka-alalle kuninkaallisen perheen eturivistä ja asuvansa jatkossa myös Pohjois-Amerikassa.

Meghan lensi välittömästi Kanadaan, missä pariskunta oleskeli loppuvuodesta pidemmän aikaa ja palasi Britanniaan vasta juuri ennen ilmoitustaan. Parin kahdeksan kuukauden ikäinen poika Archie oli jo jäänyt Kanadaan lastenhoitajan ja Meghanin parhaan ystävän hoiviin.

prinssi harry herttuatar meghan archie (2)
Meghan lensi heti kohun alettua Kanadaan herttuparin Archie-pojan luo. Nyt Britanniassa spekuloidaan, ettei hän aio koskaan palata takaisin./All Over Press

Nyt brittilehti Daily Mail kertoo, että herttuaparin asunnon Frogmore Cottagen henkilökunta olisi lopettanut työnsä Harryn ja Meghanin palveluksessa.

Lue myös: Prinssi Harry astui parrasvaloihin ensimmäistä kertaa kohun jälkeen ja esitti mahdollisesti kuninkaallisen joutsenlaulunsa – hymyili leveästi ja näytti peukkua

Lehden lähteiden mukaan talon vakituiset työntekijät, talonmies ja siivooja, olisi siirretty muihin tehtäviin hovissa. Muulle tarvittaessa käytettävissä olleelle henkilökunnalle, kuten kokeille ja palvelusväelle, on puolestaan ilmoitettu, ettei heidän palveluksiaan enää tarvita Frogmore Cottagessa.

– Tämä tuli heille sokkina. Heille oli kunnia-asia työskennellä Frogmoressa, lähde sanoi Daily Mailille.

frogmore cottageHarry ja Meghan teettivät Frogmore Cottageen kalliin remontin, joka tuli maksamaan veronmaksajille yli 2,8 miljoonaa euroa.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Lehden mukaan samalla alkoivat spekulaatiot siitä, tullaanko Kanadaan matkannutta herttuatar Meghania näkemään enää koskaan Britanniassa.

Herttuapari sai Frogmore Cottagen häälahjaksi kuningatar Elisabetilta. Pari teetti rakennukseen 2,4 miljoonaa puntaa, eli yli 2,8 miljoonan euron remontti, joka rahoitettiin veronmaksajien rahoista.

Lue myös: Prinssi Charles loukkaantui verisesti Harrylle ja Meghanille – väitetään jakaneen pariskunnalle valtavia summia yksityisesti

Kallis remontti onkin lehden mukaan yksi syy, miksi Harryn ja Meghanin päätös viettää jatkossa ainakin osa ajastaan Pohjois-Amerikassa – ja siten myös selvästi vähemmän aikaa Frogmoressa - on herättänyt Britanniassa närkästystä.

Myös prinssi Charlesin kerrotaan olevan erittäin loukkaantunut herttuaparin päätöksestä, sillä prinssi on lähteiden mukaan rahoittanut herttuaparin hulppeaa elämää sekä muun muassa heidän juuri remontoidun kotinsa Frogmore Cottagen sisustuksen "osoituksena rakkaudestaan".

prinssi Charles prinssi HarryPrinssi Charlesin kerrotaan rahoittaneen herttuaparin kodin sisustuksen./All Over Press

– Ilmassa on erittäin paljon harmitusta, sillä prinssi Charles on tehnyt näin paljon auttaakseen rakasta poikaansa sekä ottaakseen miniänsä avosylin vastaan perheeseensä, kuninkaallisia lähellä oleva lähde kertoi hiljattain Daily Mailille. 

Harryn ja Meghanin saattaa jatkossakin maksaa miljoonia veronmaksajille. 

Lue myös: Näin paljon Harryn ja Meghanin elämä on maksanut veronmaksajille – ja tämän verran se saattaa vielä tulevaisuudessa kustantaa

Tällä hetkellä herttuaparia saattaa paikasta toiseen vähintään kuusi viranomaista, ja joululomallaan heillä oli mediatietojen mukaan ympärillään parhaimmillaan jopa kymmenen poliisin ryhmä.

Vastaavien turvatoimien pyörittäminen maksaa vajaat 700 000 euroa vuodessa. Asiantuntijat ovat pohtineet, onko herttuapari ottanut tätä huomioon päätöksenteossaan ja mikä tärkeintä: kuka nämä kulut jatkossa maksaa, kun pari ilmoitti pyrkivänsä "taloudelliseen riippumattomuuteen".

Lisää aiheesta:

Lähteet: Harry ja Meghan etsiskelevät asuntoa Isosta-Britanniasta – yhdellä isolla ehdollaAsiantuntijalta sokkiarvio – epäilee Harryn ja Meghanin haluavan jälleen osaksi kuninkaallista perhettä taloudellisen takaiskunsa jälkeenKuningatar Elisabetin käsky kävi: Harry ja Meghan palaavat Britanniaan maaliskuussa ensimmäistä kertaa Megxit-skandaalin jälkeenNäin paljon Harryn ja Meghanin elämä on maksanut veronmaksajille – ja tämän verran se saattaa vielä tulevaisuudessa kustantaaUusia tietoja kuninkaallisten arkaluontoisesta kriisipalaverista – kuningatar tapasi prinssi Harryn kahden kesken, herttuatar Meghan ei saanut osallistuaPrinssi Harryn ja herttuatar Meghanin tulevaisuudesta keskustellaan tänään – tämä kaikki järisyttävästä kuninkaallisesta sopasta tiedetään nyt
Herttuatar MeghanPrinssi HarryKuningatar ElisabetKuningas CharlesBritannian kuninkaallisetKuninkaalliset

Tuoreimmat aiheesta

Herttuatar Meghan
  • 25.10.19:54
    Prinssi Harry

    Jälleen yksi Harryn ja Meghanin avaintyöntekijöistä irtisanoutui – aloitti työnsä muutama kuukausi sitten

  • 11.10.15:15
    Prinssi Harry

    Lohduton yksityiskohta prinssi Harryn kansaa järkyttäneessä haastattelussa: "Surullista katsoa"

  • 10.10.18:20
    Prinssi William

    Eugene Levy paljastaa kiellettiinkö häntä kysymästä prinssi Williamilta veljestään: "se on hyvin herkkä aihe"

  • 8.10.19:03
    Prinsessa Diana

    Herttuatar Meghanin video Pariisista sytytti raivon – syynä prinsessa Diana: "Mitä hän ajatteli"

  • 8.10.15:30
    Prinsessa Catherine

    Yksi herttuatar Meghanin pyyntö inhotti niin, että prinsessa Catherine irvisti