Huovuttamalla tehty koriste tyynyliinaan 20.1.2002
Levytyön huovuttamiseen käytetään karstattua villalevyä, jota on saatavana sekä luonnonvärisenä että värjättynä. Lisäksi tarvitaan marseille-saippuaa tai mäntysuopaa, huovutusalustaksi muovia sekä kylmää ja kuumaa vettä.
Tarvikkeet:
- valkoista villaa n. 40 g
- pieni pala punaista villaa
- marseille saippuaa
- suojamuovia
- koristetyynyliina
Työohje:
1. Revi valkoisesta villalevystä haluamasi kokoinen pala. Huomaa, että villa kutistuu huopuessaan 10-30%. Halkaise levypala kolmeen kerrokseen ja asettele palat ristikkäin toinen toistensa päälle työskentelyalustalle.
2. Pirskottele työn päälle kädenlämpöistä vettä. Painele samalla villaa, kunnes se on märkää.
3. Ota käsiisi saippuaa ja ala huovuttaa aluksi painellen ja villan huopuessa hieromalla sitä pyörivin liikkein koko kämmenellä. Käännä työ välillä ja huovuta myös toiselta puolelta.
4. Kun villa on hieman huopunut lisää valkoisen villan päälle haluamasi kokoinen ja muotoinen suikale punaista villaa. Huovuta punainen villa kevyesti painellen kiinni.
5. Jatka huovuttamista, kunnes koko työ on huopunut. Käy erityisesti reunat hyvin läpi. Rullaa työ rullalle eri suunnista ja purista ylimääräiset saippua pois.
6. Valuta työn päälle hanan alla vuorotellen kuumaa ja kylmää vettä, 5 -6 kertaa, viimeiseksi kylmää vettä.
7. Muotoile ja venyttele työtä. Voit käyttää käsien lisäksi apuna kaulinta. Anna työn kuivua.
8. Leikkaa pala haluamasi kokoiseksi ja kiinnitä se ommellen (käsin tai ompelukoneella) koristetyynyliinan päälle.
Malli ja materiaalit: Sinooperi p. 09-348 4466
Studion Mikado-hyllyt ja -pöytä: HT-Collection 03-780 1556 Anun paita: Marimekko 09-75871
Uusimmat
-
13:36
Venäjä: Luhanskin alueen täysi hallinta lähellä, Mariupolissa antautunut 1 900 sotilasta – MTV seuraa sotaa
-
13:34
TPS hankki maailmanmestarin
-
13:19
Gasum: Venäjän kaasun virtaus Suomeen loppuu huomenna kello 7 – "Pystymme tulevina kuukausina toimittamaan kaasua kaikille asiakkaillemme"
-
13:18
Valtava rahavaatimus pakotti suomalaistähden jäämään Venäjälle – "Se oli täysi järkytys"
-
13:18
MTV seuraa Portugalin MM-rallia: Kalle Rovanperän ajo sujuu kuin unelma – "Kaikki ennusteet voi heittää romukoppaan"
-
13:17
Hallitus: Ukrainan sodan vuoksi 2 miljardin euron lisä budjettiin
-
13:14
Venäjän vastaus Nato-laajentumiseen: 12 uutta sotilastukikohtaa maan länsiosiin
-
13:06
Venäjällä polttopulloiskuja sotilasasemia vastaan – "Todennäköisesti protestoidaan salaista liikekannallepanoa"
-
13:03
Vanha "maan tapa" on syytä unohtaa – muista tämä uusi ohje, kun siniset valot välähtävät taustapeilissä
-
12:37
Tulli: Kuuden pidätetyn huvialuksen taustalla mahdollisesti pakotelistoille kuuluvia tahoja
-
12:33
MTV oikeudessa: Vantaan matkasellissä ollut vanki todisti raakaa ja julmaa väkivaltaa – "En halunnut katsoa, kuulin vain hakkaamisääniä ja uhrin raskasta hengitystä"
-
12:31
Kommentti: Kari Jalosen Tshekin suurin ongelma on jään ulkopuolella – eilen todistettiin häpeällistä näytelmää
-
12:30
Norjassa puukotus: Ainakin kolme haavoittunut, epäilty saatu kiinni
-
12:30
Lähde: Kaksi tennispelaajaa sopupeliepäilyn kohteena
-
12:29
Pörssit aukesivat nousuvireessä eilisten tappioiden jälkeen
-
12:23
Travis Barkerin keittiössä riippuu suomalaista muotoilua – tältä näyttää rumpalin ja Kourtney Kardashianin lemmenpesässä
-
12:18
Suomen Ukrainan suurlähettiläs kertoo, miltä tuntui palata takaisin Kiovaan: "Kyllä se sodan todellisuus täällä tuntuu"
-
12:06
Kauanko Erdogan seisoo portsarina Suomen Nato-jäsenyydelle? "Hyvä osoitus siitä, että Nato ei ole mikään paratiisi", toteaa Pöllöraati
-
11:58
Yleistyvän syövän katalat merkit on helppo sivuuttaa – Diana sai diagnoosin ennen kuin ehti täyttää 40: "Oireita oli paljon ennen"
-
11:55
Kuukausiennuste loksauttaa auringonpalvojien leuat: "Suomen yllä on sininen kupla, eikä se tahdo lähteä"
-
Lataa lisää