Huono sää rokottaa jo lomatunnelmaa – asiakasmäärät laskussa suosikkikohteissa

1:36imgAlkukesän kehno sää aiheuttaa ongelmia kesäharrasteita tarjoaville yrittäjille.
Julkaistu 24.06.2025 16:34

MTV UUTISET – KAARLO KULMANEN

Kävijämäärä voi olla sadepäivänä jopa seitsemänkymmentä prosenttia vähemmän kuin aurinkoisena päivänä, kertoo huvipuistoyrityksen varajohtaja.

Kesäkuu on alkanut tavanomaista sateisempana, kertoo Ilmatieteen laitoksen meteorologi Antti Yli-Ollila

– Oikeastaan koko Uudellamaalla on ollut tuommoiset kolmetoista tai neljätoista sadepäivää, hän toteaa.

Vaikka säät ovat tuntuneet viileämmiltä sateiden ja pilvisyyden takia, on keskilämpötila Yli-Ollilan mukaan tavanomainen. 

– Moni ei huomaakaan, että keskimääräinen lämpötila on tasainen, kun päivälämpötilat ovat matalammat.

Hän kuvailee myös muutaman edellisvuotisen kesäkuun lämpötiloja poikkeuksellisen lämpimiksi, josta saattaa muodostua mielikuva siitä, että tänä vuonna kesäkuu on tavallista kylmempi. 

Asiakkaat ennakoivat sään perusteella

Espoossa sijaitsevassa Vesipuisto Serenassa kylmät kelit näkyvät asiakasmäärissä. 

– Sisään tulee asiakkaita, mutta se on selkeää: mitä kylmempi, sitä vähemmän asiakkaita, sanoo Puuharyhmä oyj:n varatoimitusjohtaja Petteri Järvenpää

Järvenpää kertoo, että vesipuiston kävijämäärä oli maanantaina keskipäivällä viidestäkymmenestä seitsemäänkymmeneen prosenttia vähemmän hyvään aurinkoiseen päivään verrattuna.

Puuharyhmä oyj. omistaa Serenan lisäksi Puuhamaan, Visulahden ja Tropiclandian. 

– Puuhamaa on meidän kohteista kaikista sääherkin.

Järvenpään mukaan sääennusteet näkyvät siinä, miten asiakkaat ennakoivat kesätekemisiään suunnitellessa. 

Hän kertoo, että asiakkaat Helsingissä saattavat jättää reissun Puuhamaahan välistä, vaikka huvipuisto sijaitsee sisämaassa, josta sateet olisivat etäällä. 

– Valitettavasti on tullut useana kesänä tullut huomattua, että sitä vesipisaraa hyvin mielellään halutaan pitää (säätiedotteessa), vaikka ei tulisi yhtään vettä. Ennuste vaikuttaa valitettavasti meihin, kuin myöskin asiakkaisiin. 

Järvenpää toivoisi sääpalveluissa esitettäviin ennusteisiin tiheämpää päivittämistä.

Helride kollektiivin varapuheenjohtaja ja skeittikouluvastaava Siv Knudsen kertoo, että sateet ovat todella rajoittava tekijä helsinkiläisille rullalautailijoille. 

Kollektiivi järjestää kahtenatoista kesäviikkona skeittileirejä, mutta samaan aikaan Helsingissä sijaitsee vain yksi katoksen alla oleva skeittipuisto. 

– Kun on ollut paljon sateisia päiviä, niin on kyllä saanut käyttää mielikuvitusta, että mitä leiriläisten kanssa sitten tehdään, Knudsen sanoo. 

Hän mainitsee, että Oslossa ja Kööpenhaminassa on enemmän mahdollisuuksia harrastaa ympäri vuoden, säistä riippumatta. Hän toivoisi samaa myös Helsinkiin. 

Lisää lämpöä ja aurinkoa

Vesiurheilukeskus Laguunin toimitusjohtaja Juuso Tilaéuksen mukaan sää vaikuttaa myös Keilaniemessä sijaitsevan, muun muassa wakeboardausta eli vesilautailua ja melontaa tarjoavan keskuksen toimintaan. 

Tilaéuksen mukaan kuitenkin aktiiviharrastajat eivät sateesta piittaa ja monen mieleen onkin rauhallisempi päivä, jolloin jonoja ei liiemmin ole. 

– Jos ennusteet näyttävät epävakaata, niin ruvetaan suunnittelemaan muuta aktiviteettia. Sen pystyy näkemään datastakin, että miten myyntejä tehdään silloin. Ilman muuta tässä on korrelaatio sen kanssa, Tilaéus sanoo. 

Laguunilla on ollut Tilaéuksen mukaan tämän vuoden kesäkuussa noin kolmekymmentä prosenttia vähemmän asiakkaita kuin viime vuonna. 

Tilaéus toivoo kesän jatkuvan kirkkaampana.

– Eiköhän me kaikki haluta sitä lämpöä ja aurinkoa. Se kummasti pistää hymyn kasvoille ja huulille, hän toteaa naurahtaen. 

Tuoreimmat aiheesta

Sää