Nuoresta iästään huolimatta Aaron Salovaara on tuottanut musiikkia myös muille.
Huippusuositun tuottaja-muusikko Jaakko Salovaaran 15-vuotias poika Aaron Salovaara on seurannut isänsä jalanjälkiä musiikin parissa. Yläastetta käyvältä Aaronilta ilmestyi viime yönä esikoissingle Top it Off, jossa feattaajana kuullaan rap-artisti Brandon Bauer.
LUE MYÖS: Jaakko Salovaara vuoden markkinointiteko
Yhteistyö syntyi, kun Brandon oli ollut tekemässä töitä perheen kotistudiolla.
– Olin tehnyt biisin ja päätin soittaa sen Brandonille. Hän piti siitä ja halusi kirjoittaa siihen sanat.
Aaronin elämässä musiikki on ollut aina läsnä. Ala-asteen ikäisenä hän innostui rumpujen ja pianon soitosta. Vuosien varrella pöytälaatikkoon on kertynyt myös yhteisiä biisejä isän kanssa, joita ei ole tosin tehty niin vakavalla otteella.
– Olen aina kuunnellut rap-musiikkia. Vuosi sitten aloin kiinnostua musiikin tekemisestä ja aloimme tehdä isän kanssa yhdessä biittejä. Siitä se lähti sitten kehittymään, Aaron kertoo MTV Uutisille.
Aaron on innostunut myös itse viime aikoina räppäämisestä.



