Tutkijat eivät tiedä, kuinka Rooman keisaria Konstantinus Suurta esittävän jättimäisen pronssipatsaan sormi alkujaan katosi, mutta 500 vuoden jälkeen sormijäsen on jälleen yhdistetty patsaaseen roomalaisessa museossa.
New York Timesin (NYT) mukaan jättimäistä pronssisormea ihmeteltiin pitkään toisessa museossa Pariisin maineikkaassa Louvressa.
Italian puolella Rooman Capitolini-museossa puolestaan oli valtava pronssikäsi, josta puuttui osia. Pronssinen käsi on osa Rooman imperiumia vuosina 306–337 hallinneen Konstantinus I. eli Konstantinus Suurta esittävää patsasta.
Arvioiden mukaan sormi irtosi tai irrotettiin patsaan vasemmasta kädestä viitisensataa vuotta sitten päätyen lopulta Ranskaan.
Irrallinen sormi on peräti 38 senttimetrin kokoinen, joten Konstantinuksen patsas kokonaisena olisi merkittävän kokoinen.
Nyt patsaasta on tiettävästi jäljellä vasemman käden lisäksi vain sen pää, sekä suuri pallo, jota patsas on alun perin kannatellut toisessa kädessä. Pronssiteoksen muita osia ei toistaiseksi ole löytynyt.



