Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HS: Entinen tiepomo tietää, miksi työmaan kohdalla kaahataan – ja kertoo syylliset

Moni ajokortti menetetään tietyömaan kohdalla.
Moni ajokortti menetetään tietyömaan kohdalla.Lehtikuva
Julkaistu 06.06.2016 10:26

MTV LIFESTYLE

Helsingin Sanomien mielipidepalstalla julkaistiin eilen Tiehallinnon entisen pääjohtajan kirjoitus. Kirjoituksessa viitataan lehdessä aiemmin julkaistuun artikkeliin, jossa kerrottiin kymmenien kuljettajien menettävän ajokorttinsa silloin, kun poliisi ryhtyy valvomaan työmaarajoitusten noudattamista.

Tiehallinnon entinen pääjohtaja Jukka Hirvelä kertoo kirjoituksessaan, että syyllisiä tähän ovat urakoitsijat ja urakoita valvovat tieviranomaiset.

– Urakoitsijaa ei voisi vähempää kiinnostaa työmaamerkintöjen asiakaslähtöisyys, järkevyys ja ajoittaminen. Rajoitusmerkit asetetaan paikoilleen usein päiviä ennen kuin työmaakalusto on paikalla tai työt alkaneet. Merkit poistetaan, kun muistetaan. Viikonloppuisin tai töiden keskeytyessä rajoitukset jätetään paikoilleen, vaikka mitään työturvallisuusriskiä ei ole. Tienkäyttäjän pitäisi sitten körötellä kilometritolkulla selvällä tiellä viittä- tai kolmeakymppiä, Hirvelä kirjoittaa.

Hirvelän mukaan ei ole ihme, ettei nopeusrajoituksia noudateta tietyömaiden kohdalla silloin, kun oikeasti olisi tarvetta. Ihmiset ajattelevat hänen mukaansa, ettei siellä tälläkään kertaa ole mitään.

Lisää aiheesta:

IS: Professori lyttää uudet supertarkat nopeusvalvontakamerat: Täällä mennään sakkotulot edellä, ei liikenneturvallisuusYli 200 sakkoa kolmessa tunnissa – tietyömaalla hurjastellaan surutta roimaa ylinopeuttaAL: Perheenisä ajoi oudolla tiellä, jossa liikennemerkit olivat lumen peittämiä – poliisilta ei armoaUusi ase puree kaahareihin – Yle: Nopeusnäyttötaulu lähettää nopeutesi poliisilleHS: Liikenneprofessori ärisee poliisille kameratolpistaIlkka: Maalaisisännät korjasivat kuoppaisen tien omin päin – viranomaiselta tylyt terveiset
LiikenneturvallisuusPoliisiAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenneturvallisuus
  • ma08:53
    Liikennevalvonta

    Yhtä asiaa autoilijat eivät tajua, ennen kuin poliisi pysäyttää – "Sattuu liikaa ja aivan turhaan"

  • 12.10.06:46
    Raskas liikenne

    Timo nukkuu autossaan makoisasti – tällainen on rekkakuskin liikkuva konttori

  • 12.10.06:35
    Autokoulu

    Yhä useampi opettaa omaa lastaan ajamaan autoa – vanhemmilta erikoisia pyyntöjä autokouluille

  • 11.10.12:15
    Teppo Vesalainen

    Auto poistettu liikennekäytöstä? Huomioi tämä: "Ei pidä missään tapauksessa..."

  • 10.10.15:37
    Heijastimet

    Kuinka hyvin erilaiset heijastimet näkyvät pimeässä? Asiantuntijalta neuvo: "Sillä pääsee jo tosi pitkälle"