Hollywoodin tuore terveystrendi järkyttää suomalaisasiantuntijoita: "Vaarallista touhua!"
Hollywoodin tuorein terveystrendi löytyy vitamiinihoidosta, jossa vitamiineja tiputetaan suoraan suoneen. Suomalaisasiantuntijat ovat aiheesta järkyttyneen huvittuneita, eivätkä usko trendin rantautuvan Suomeen.
Rihanna, Simon Cowell ja Cindy Crawford ovat huhujen mukaan kaikki hullaantuneet tuoreeseen terveystrendiin: vitamiinihoitoon, jonka aikana vitamiineja tiputetaan suoraan suoneen.
– Onneksi suomalaisten väestön intelligenssitaso on sellainen, että tästä tulee tuskin mikään villitys, kertoo HYKS:n erikoislääkäri Outi Mäkitie Orionin vitamiiniaamussa tänään torstaina.
Professori Ilari Paakkari on samoilla linjoilla.
– Vaarallista touhua! Suoneenanto ei ole koskaan luonnollinen tapa saada vitamiineja, Helsingin Yliopiston emeritusprofessori Ilari Paakkari jatkaa.
Paakkarin mukaan ainoa vitamiini, jota monipuolisen ravinnon lisäksi kannattaa nauttia on D-vitamiini.
– Turha lähteä antamaan enemmän kuin luonnosta tulisi ja D-vitamiiniakin annetaan mielellään saman verran kuin luonto tuottaisi, jos meillä olisi aurinko, Paakkari toteaa.
Hannele Lampela/ MTV3
Uusimmat
-
07:05
Juna-asemien häiriö korjattu
-
07:03
Yhtä asiaa ohjaaja Aleksi Delikouras ei välttämättä enää elokuvia kuvatessaan tekisi: "Pieni kammo siitä jäi"
-
07:01
ISW: Ukrainan "operatiivinen läpimurto" vaatii kolme asiaa – MTV seuraa sotaa
-
06:56
ISW: Ukraina puskee panssareilla Verbovessa, Venäjä tekee "järjettömiä" vastaiskuja – tässä tapauksessa merkittävä läpimurto on mahdollinen
-
06:51
Pilkotko omenan näin? Neljällä viillolla täydelliset viipaleet
-
06:35
Jari-Matti Latvalan radikaali ehdotus saa tyrmäyksen: "Kuinka moni lähtee siihenkään?"
-
06:25
Asiantuntija MTV:lle: Erikoissairaanhoito ja sosiaalihuollon erikoispalvelut pitäisi keskittää pikaisesti hyvinvointialueilta viidelle alueelle
-
06:23
Uusi superpari? Poptähti villiintyi NFL-mestarin maalista – tämä kaksikon poistuminen poiki jättiotsikot
-
06:17
Johan viruu iranilaisvankilassa jo toista vuotta – perhe pelkää poikansa puolesta: "Tämä murtaa hänet"
-
06:07
Marja on pukeutunut kierrätysvaatteista ompelemiinsa vaatteisiin jo viisitoista vuotta: "Päälläni on nytkin pussilakanasta tehty mekko"
-
06:02
Mestaruus jo Kalle Rovanperän ulottuvilla – tässä Chilen MM-rallin ohjelma, aikataulu ja tv-lähetykset
-
05:40
Riita shakkipelistä johti raakaan paloittelumurhaan – Kuortin ABC-aseman viereisestä sorakasasta tehtiin karmea löytö
-
05:39
Italian etsityin mafiapomo on kuollut sairaalassa
-
05:34
Ranska vetäytyy – Nigerin sotilasjuntta mielissään
-
05:28
Lähipäivinä vaihtelevaa ja lämmintä säätä
-
05:23
Brittihävittäjät osallistuvat Suomessa sotaharjoitukseen suoraan lentotukialukselta
-
00:09
HSL:n linja-auto syttyi ilmiliekkeihin Espoossa – silminnäkijä tallensi hurjan videon
-
23:58
Vajaa 400 ihmistä pakeni Vuoristo-Karabahista Armeniaan sunnuntaina – suurin osa naisia ja lapsia
-
22:17
Ranska vetää lähettiläänsä ja kaikki joukkonsa Nigeristä vuoden loppuun mennessä
-
22:15
Ensilumesta terassikeleihin! Lukijoiden kuvat näyttävät Suomen erikoisen sääviikon
-
Lataa lisää