Historiaa tehnyt Valioliiga-tuomari on kuollut

GettyImages-834017342
Uriah Rennie teki tuomarihistoriaa Englannin Valioliigassa.PA Images
Julkaistu 09.06.2025 08:16
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

@eetuikola

Englannin Valioliigan ensimmäinen tummaihoinen erotuomari Uriah Rennie on kuollut 65 vuoden ikäisenä.

Rennie vihelsi yli 300 pääsarjaottelua vuosina 1997–2008, mukaan lukien 175 peliä Valioliigassa.

– Olemme äärimmäisen surullisia kuultuamme entisen puheenjohtajamme ja uraauurtavan erotuomarin Uriah Rennien kuolemasta, Sheffield & Hallamshire Countyn jalkapalloyhdistyksen lausunnossa todetaan.

– Uriah teki historiaa Valioliigan ensimmäisenä tummaihoisena erotuomarina. Hän rikkoi lasikattoja, muovasi jalkapalloyhteisöämme ja inspiroi tulevia sukupolvia.

 

Lue myös: Cristiano Ronaldon Portugali teki historiaa – Espanja suli kahdesti dramaattisessa finaalissa

Rennie paljasti hiljattain opettelevansa kävelemään uudelleen, kun hän oli halvaantunut vyötäröstä alaspäin harvinaisen sairauden seurauksena.

Jamaikalla syntynyt Rennie muutti lapsena Sheffieldiin ja varttui siellä. Hän aloitti tuomaroimaan brittikentillä vuonna 1979, ennen kuin teki historiaa viheltämällä Derby Countyn ja Wimbledonin välisen pääsarjaottelun vuonna 1997.

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga