Intohimoinen karavaanari Kikka Vesanto on viettänyt lomansa tien päällä jo useamman vuosikymmenen ajan. Nyt nainen on lähes vuoden pituisella asuntovaunumatkalla neljän koiransa ja ystäväpariskuntansa kanssa. Reissuilta on jäänyt pääosin positiivisia muistoja, mutta Vesanto on kokenut myös kauhun hetkiä: vuosituhannen vaihteessa pitkäkyntiset vierailivat vaunussa keskellä yötä. Hänen matkakumppaneilleen sama tapahtui kuukauden sisällä.
Tällä hetkellä Kikka Vesanto lomailee koiriensa ja ystäväpariskuntansa kanssa Espanjassa. Seurue lähti matkalle elokuun alussa Ruotsin, Saksan, Hollannin, Belgian ja Ranskan kautta. Espanjaan he saapuivat elokuun lopussa.
– Lähtöä takaisin kotiin olen harkinnut ehkä touko-kesäkuussa 2010, Vesanto pohtii.
Vesanto oli jo lapsena tehnyt telttaretkiä vanhempiensa kanssa, ja oman perhe-elämän alkuvuodetkin kuluivat teltassa majoittuen. Suomen kesät olivat märkiä, ja Vesanto perheineen katsoi haikeana teltan oviaukosta niitä harvoja matkailuvaunuja, joita 1970-luvun lopulla oli.
– Ihmiset istuivat lämpimässä nauttien kahvia pöydän ääressä. Heräsi halu, että tuollainen meillekin. Sen kesän jälkeen kävelimme matkailuvaunuliikkeeseen, ja se oli siinä, Vesanto muistelee.
Sen jälkeen kaikki kesälomat kuluivat reissussa noin 18 vuoden ajan. Euroopan maat tulivat tutuiksi, ja osassa Vesanto lomaili useaan otteeseen. Baltian-maiden vierailuissa hän on mennyt jo laskuissa sekaisin. Vuonna 2000 hän vietti neljä kuukautta Espanjan ja Portugalin suunnalla.
Matkat rikastuttavat elämääni
Karavaanarireissuilta Vesannolle on karttunut pääasiassa positiivisia kokemuksia, joita hän omien sanojensa mukaan voi muistella sitten kiikkustuolissa. Vesanto ei yleensä hakeudu turistipaikkoihin, vaan haluaa sulautua joukkoon tavallisten ihmisten parissa.
