Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hans Välimäki vinkkaa: Näin teet helposti maukkaan isänpäiväkakun

Hans Välimäki
Hans Välimäki
Julkaistu 10.11.2012 14:10(Päivitetty 18.10.2013 14:05)

Suomalainen huippukokki, Michelin-ravintola Chez Dominiquen keittiömestari Hans Välimäki vinkkaa, miten syntyy maukas isänpäiväkakku helposti.

Hans Välimäen mukaan isänpäivänä ei kannata turhaan stressata ja isänpäiväkakun pohjan voi hätätapauksessa vaikka ostaa valmiina.

– Jonkinlainen moussekakku on hyvä ja helppo vaihtoehto. Laita kakkuvuoan pohjalle reunoille yltävä leivinpaperi ja tee siihen kakkupohja. Itse kostutan aina kakkupohjan perinteisellä Jaffalla, Hans vinkkaa.

– Kun olet kostuttanut kakkupohjan, tee tämän jälkeen päälle joku mousse, esimerkiksi valkosuklaasta. Helpoin nyt on sellainen, jossa vatkataan kerma, sulatetaan suklaa ja laitetaan liivate ja sokeri. Vähän vaikeampi versio on sitten sellainen, johon tulee kananmunaa, jota vaahdotetaan sokerin kanssa. Silloin moussesta tulee kuohkeampi. Päälle voi sitten tehdä vaikka jonkun geelin. Itse pidän kinuskikakusta, joten sitäkin voi laittaa kakun väliin ja päälle.

Kokeile itse: Valkosuklaamoussekakku

Valkosuklaamoussekakku

Kokeile Makuja-kokki Oula Hännisen valkosuklaamoussekakkureseptiä! Koristele kakku haluamallasi tavalla. Jos haluat tehdä kakun, jossa on geeli/hyytelö, kokeile maukasta Glögi-juustokakkua

Pohja

4 kananmunaa
1,5 dl sokeria
1,5 dl vehnäjauhoja
0,5 dl perunajauhoa
1 tl leivinjauhetta

Vatkaa kananmunat ja sokeri vaahdoksi. Vatkaa kunnes seos muuttuu vaaleammaksi ja vatkaimella tehty kuvio pysyy hetken näkyvissä. Sekoita jauhot ja leivinjauhe keskenään. Siivilöi jauhot taikinan joukkoon.

Sekoita vain sen verran, että taikina on tasaista.

Kaada taikina leivinpaperilla vuoratulle uunipellille ja kypsennä kakkupohjaa 200-asteisessa uunissa noin kahdeksan minuuttia.

Valkosuklaamousse

5,5 dl täysmaitoa
3 rkl vaniljasokeria
4 liivatetta
700 g valkosuklaata
7,5 dl kuohukermaa

Liota liivatetta kylmässä vedessä kymmenen minuuttia. Kiehauta maito ja lisää vaniljasokeri. Vatkaa kerma vaahdoksi.

Sulata liotetut liivatteet maitoseokseen. Kaada seos valkosuklaan päälle ja anna seistä kolme minuuttia. Sekoita tasaiseksi. Kun valkosuklaa-maitoseos on kädenlämpöistä, lisää kermavaahto kahdessa erässä valkosuklaan joukkoon.

Asettele kakkupohja vuokaan ja kaada valkosuklaamousse päälle. Anna kakun jähmettyä jääkaapissa 12 tuntia. Voit pakastaa kakun ennen koristelua.

Petra Kiiski/MTV3

Lisää aiheesta:

Nyt se on tutkittu: Tällainen on ihmisen ja hevosen välinen suhdeTutkimuksessa löytyi lääke joka kolmatta suomalaista piinaavaan vaivaan Suomen houkuttelevimmat työnantajat selvitettiin Testasimme kauppojen halvimmat merkit: Mikä omenamehuista on paras?Kun Topi-koira livahti pihaportista, alkoi viikkoja kestänyt seikkailuKissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 11:04
    Hevoset

    Nyt se on tutkittu: Tällainen on ihmisen ja hevosen välinen suhde

  • 10:28
    Sairaudet ja taudit

    Tutkimuksessa löytyi lääke joka kolmatta suomalaista piinaavaan vaivaan

  • 08:30
    Työpaikat

    Suomen houkuttelevimmat työnantajat selvitettiin

  • 07:43
    Halpa vs. kallis

    Testasimme kauppojen halvimmat merkit: Mikä omenamehuista on paras?

  • 06:29
    Koirat

    Kun Topi-koira livahti pihaportista, alkoi viikkoja kestänyt seikkailu